لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۷

خالد شيخ محمد اعتراف کرد که مغز متفکر حملات ١١ سپتامبر بوده است


وزارت دفاع آمريکا روز چهارشنبه رونوشتی از وقايع محاکمه نظامی مربوط به اعترافات مغز متفکر حملات ١١ سپتامبرسال ٢٠٠١ به آمريکا را منتشر ساخت.

اعترافات خالد شيخ محمد به دنبال بررسی های نظامی درمورد وی در روز دهم مارس، روزهای چهارشنبه وپنجشنبه ازسوی وزارت دفاع آمريکا منتشرگرديد. محمد مسئوليت حملات ١١ سپتامبر را " ازابتدا تا انتها " برعهده گرفت وگفت مسئوليت گردن زدن دانيل پرل Daniel Pearl خبرنگار آمريکائی را نيز که درسال ۲۰۰۲ درکراچی درپاکستان ربوده شد و متعاقبا به قتل رسيد، می پذيرد.

وزارت دفاع آمريکا اظهارات محمد را درباره پرل تا به امروز منتشرنساخته بود وپس ازاعلام آن به خانواده پرل انتشارداد. محمد ازديربازبه قتل پرل مظنون بود.

خالد شيخ محمد که يک شهروند پاکستان است، اعتراف کرد که در حمله سال ١٩٩٣ به مرکز بازرگانی جهان در نيويورک، بمب گذاری يک باشگاه شبانه در جزيره بالی در اندونزی و کوشش برای سرنگون ساختن چند هواپيمای آمريکائی با بمب های جاسازی شده در کفش، دست داشته است.

قراراست دادگاه مشخص سازد آيا وضعيت خالد شيخ محمد و ١٣ زندانی ديگر با تعريف مقامات آمريکا از اين عده به عنوان "دشمن محارب" تطبيق می کند يا نه، وآيا اين زندانيان را می توان به مدت يک سال ديگر در بازداشت نگاه داشت يا نه.

XS
SM
MD
LG