لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۴

آمريکا سرمايه های مسدود شده کره شمالی را آزاد می سازد


سرپرست هیات آمریکا در مذاکرات شش جانبه برنامه تسلیحات اتمی کره شمالی می گوید تصمیم به مجازات یک بانک در ماکائو به پیشبرد روند مذاکرت کمک خواهد کرد. کریستوفر هیل این موضوع را امروز در پکن و در اظهار نظری در باره ممنوعیت تمام معاملات مالی با موسسه "بانکو دلتا" مستقر در جزیره ماکائو، عنوان کرد.

روز چهار شنبه، آمریکا به تحقیات ۱۸ ماهه در باره بانک پایان داد. واشنگتن می گوید بانک در کمک به کره شمالی در پولشوئی میلیون ها دلار که از طریق فعالیت های غیر قانونی به دست آورده بود کمک کرد. پایان تحقیقات، می تواند به آزاد ساختن دارائی های کره شمالی منجر شود و به حل بقیه مسائلی که بیش از یک سال مانع از پیشرفت مذاکرات خلع تسلیحات اتمی آن کشور بوده است کمک کند.

آمريکا با هموارکردن راه آزادی سرمايه های مسدود شده کره شمالی، انجام يک خواست عمده اين کشور را که پيش ازحل اختلاف مربوط به برنامه اتمی کره شمالی مطرح شده بود، مورد توجه قرارداده است.

وزارت خزانه داری آمريکا روز چهارشنبه اعلام داشت پيش از اين بانک های آمريکا را از هرگونه معامله با بانک ماکائو رسما منع کرده بود. اين اقدام به سرزمين ماکائو متعلق به چين اجازه می دهد که قسمتی ازسرمايه های کره شمالی را که از سپتامبرسال ۲۰۰۵ به علت معاملات غير مجازپولی پيونگ يانگ مسدود گرديده است، آزاد سازند.

اعلام اين خبر درمحدوده يک مهلت ۳۰ روزه قرار می گيرد که روز ۱۳ فوريه گذشته به عنوان بخشی ازآغازمذاکرات مربوط به توقف برنامه اتمی کره شمالی تعيين می گردد.

کره شمالی درمقابل دريافت کمک ظرف مدت ۶۰ روز برنامه اتمی خود را پايان خواهد داد.

XS
SM
MD
LG