لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۸

قائم مقام سخنگوی وزارت خارجه آمريکا: تنها راه برای ايران بازگشت از مسير منفی است


قائم مقام سخنگوی وزارت خارجه آمريکا: تنها راه برای ايران بازگشت از مسير منفی است
قائم مقام سخنگوی وزارت خارجه آمريکا: تنها راه برای ايران بازگشت از مسير منفی است

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران پیشنهاد کرده است به نیویورک برود و برای توضیح برنامه اتمی ایران در سازمان ملل متحد سخنرانی کند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، اعلام کرده است که ایران آماده است به آلمان و پنج عضو دائمی شورای امنیت تضمین های کافی بدهد، به این شرط که برنامه اتمی ایران از دستور کار شورای امنیت خارج شود. این پیشنهادها در حالی ارائه می شود که شورای امنیت سرگرم تهیه پیش نویس دومین قطعنامه ای است که تحریم های اضافی بر ایران، به دلیل خودداری از رعایت الزامات مربوط به برنامه اتمی خود، وضع می کند. در دسامبر ۲۰۰۶، شورای امنیت قطعنامه ای را در ارتباط با برنامه های اتمی و موشکی ایران تصویب کرد.

تام کیسی، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گوید برای ایران فقط یک راه وجود دارد و آن این است که از مسیر منفی خود بازگردد:
**** معیاری که ایران باید برای رسیدن به مشارکتی مشترک با جامعه بین المللی رعایت کند، و گامی که باید بردارد، به خوبی روشن است. و آن این است که به آنچه زمانی بود باز گردد، يعنی تعلیق کامل فعالیت های غنی سازی اورانیوم.

آقای کیسی می گوید این گام روند جدیدی را آغاز خواهد کرد:
**** در آن نقطه ما مسلمأ، همانگونه که گفته ایم، آماده خواهیم بود با مقامات ایرانی پشت یک میز بنشینیم و در باره این مساله بحث کنیم و قادر شویم به نوعی توافق، که در آن جامعه بین المللی بتواند مطمئن شود ایران از برنامه اتمی خود برای ساختن اسلحه اتمی استفاده نخواهد کرد، برسیم، توافقی که در عین حال به ایران کمک کند آنچه را هدف خود اعلام کرده، یعنی اجرای یک برنامه اتمی غیر نظامی که منافعی برای مردم ایران ببار خواهد آورد، انجام دهد.

تام کیسی اضافه می کند: بسیار موجب تاسف است که دولت ایران بسیاری از فرصت هائی را که جامعه بین المللی در اختیارش گذاشته بود از دست داده است. فرصت برداشتن گامی که بتواند به گفت و شنود در باره مسائلی که برای ایران مهم است و می تواند منافع بسیار زیادی برای مردم ایران داشته باشد، منجر شود.

XS
SM
MD
LG