لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۶

دولت وحدت فلسطينی روز شنبه برای گرفتن رای اعتماد به پارلمان معرفی ميشود


نمايندگان جناح های رقيب فلسطينی حماس و فتح ميگويند روز شنبه دولت وحدت را برای گرفتن رای اعتماد به پارلمان معرفی ميکنند.

اسماعيل هنيه نخست وزيرفلسطينی وابسته به گروه حاکم حماس و محمود عباس رئيس حکومت خود مختار فلسطينی وابسته به نهضت فتح برای قطعيت بخشيدن به جزئيات مربوط به تشکيل يک دولت ائتلافی، ازجمله آن که پست مهم وزارت کشور را چه کسی برعهده خواهد گرفت، روزچهارشنبه با يکديگرديدارکردند.

فلسطينيان اميدوارند که توافق ميان آن ها به چندين ماه جنگ های جناحی و قطع کمک های غرب به دولت فلسطينی تحت رهبری حماس پايان دهد.

دو طرف در گفتگوهائی که ماه گذشته با ميانجيگری عربستان سعودی داشتند با اميد به پايان بخشيدن به جنگ داخلی در مورد تشکيل يک دولت وحدت به توافق رسيدند. اين توافق حماس را به شناسائی اسرائيل يا تقبيح و محکوم کردن خشونت ملزم نمی کند.

آمريکا، اتحاديه اروپا و اسرائيل حماس را يک گروه تروريستی می شناسند.

در همين حال يک دستيار محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی و رهبر گروه معتدل تر جناح فتح ميگويد کادر رهبری فلسطينی هرگونه تغييری در طرح صلح سال ۲۰۰۲ عربستان سعودی در مورد منازعه اسرائيل و فلسطينيان را رد ميکند.

اين طرح از اسرائيل ميخواهد در ازای برقراری مناسبات عادی با تمامی کشورهای عرب، از تمامی مناطقی که در جنگ شش روزه ۱۹۶۷ به تصرف خود درآورده است خارج شود.

ايجاد يک کشور فلسطينی در کرانه غربی و نوار غزه، بخشی از طرح است.

رهبران عرب قرار است در کنفرانسی عالی در ماه جاری اين طرح را رسما احيا کنند . اما اسرائيل گفته است طرح مشکلاتی دارد که درخواست دادن حق بازگشت به فلسطينيان و پس گرفتن خانه هائی که پيش از جنگ ۱۹۶۷ مالک آنها بودند، از جمله آنهاست.

XS
SM
MD
LG