لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۴۴

سنای آمريکا بحث در باره قطعنامه جنگ عراق را آغاز می کند


سنای آمريکا امروز (چهارشنبه) با ۸۹ رای مثبت در مقابل ۹ رای منفی، رأی به آغاز بحث در باره قطعنامه ای که می خواهد سربازان آمريکائی تا ۳۱ مارس ۲۰۰۸ از عراق خارج شوند، را داد.

سنا، که در کنترل دمکرات ها قرار دارد، تا کنون دو بار سعی کرده است قطعنامه ای را در باره جنگ عراق، به رای گیری نهائی بگذارد، اما جمهوریخواهان هربار مانع شده اند. آن قطعنامه ها از طرح پرزیدنت بوش برای اعزام سربازان اضافی به عراق منظور مقابله با خشونت فرقه ای انتقاد می کرد. این بار، جمهوریخواهان سنا می گویند اجازه خواهند داد بحث انجام گیرد تا آنها بتوانند مخالفت خود را با قطعنامه رسما ابراز دارند.

جمهوریخواهان، دمکرات ها را متهم می کنند که سعی دارند کنترل جنگ را از دست رئیس جمهوری خارج کنند. دمکرات ها بین لیبرال هائی که خواهان پایان فوری درگیری آمريکا در عراق هستند، و محافظه کارانی که به گمان آنها قانونگزاران نباید در چگونگی اداره جنگ مداخله کنند، تقسیم شده اند.

در این میان، رهبران دمکرات، برای راضی ساختن همتایان جمهوریخواه خود، پیشنهادی را که ایجاب می کرد پرزیدنت بوش تصویب کنگره را پیش از هر عمل نظامی علیه ایران به دست آورد، پس گرفتند.

XS
SM
MD
LG