لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۶

قول سوريه و ايران به همکاری در تثبيت صلح و ثبات در عراق


قول سوريه و ايران به همکاری در تثبيت صلح و ثبات در عراق
قول سوريه و ايران به همکاری در تثبيت صلح و ثبات در عراق

سوریه و ایران تعهد کرده اند از صلح و ثبات در عراق پشتیبانی کنند. آنها در پی کنفرانسی که به میزبانی دولت عراق، و با حضور همسایگان آن، آمریکا و کشورهای دیگر برپا شده بود، قول همکاری دادند.

پرزیدنت جرج دبلیو بوش می گوید او امیدوار است که سوریه و ایران گفته های خود را به کردار تبدیل کنند. آقای بوش گفت: در مسائل سیاسی، حرف زدن آسان است. آنها اگر براستی می خواهند به تثبیت عراق کمک کنند، باید کارهائی انجام دهند، قطع جریان اسلحه یا ورود بمب اندازان انتحاری به داخل عراق از آن جمله است.

آمریکا سوریه را متهم کرده است که به تروریستها اجازه می دهد از مرز بگذرند و وارد عراق شوند، و ایران را به پشتیبانی مالی، لجیستیکی و نظامی از شبه نظامیانی که با نیروهای ائتلاف می جنگند متهم ساخته است. ماه پیش، پرزیدنت بوش گفت نیروی قدس، بخشی از سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی، در رساندن ابزار انفجاری مرگبار معروف به I-E-D به داخل عراق کارساز بوده است.

زلمای خلیل زاد سفیر امریکا که در کنفرانس بغداد حضور داشت، موضوع رفتار مخرّب ایران و سوریه را پیش کشید:
**** من مشخصا نقشی را که همسایگان عراق ایفا کردند یاد آور شدم، به خصوص آنهائی که اسلحه و پول داده اند، و نیز حرف های تحریک کننده زده اند، اقداماتی که منفی بوده است. ما منتظریم ببینیم تاثیر این جلسه چه خواهد بود و آنها در آینده از نظر آنچه به سیاست ایران مربوط می شود، چه خواهند کرد.

آیا به تحویل ابزار انفجاری E-F-P به عراقی ها پایان خواهند داد؟ آیا تامین اسلحه، آموزش و پول برای شبه نظامیان و دیگر گروه های غیر مجاز را متوقف خواهند ساخت؟ وضع بیانیه ها و برنامه های رادیوئی و تلویزیونی که برای عراق پخش می کنند چه خواهد بود؟ بنابراین، ما رفتار آنها را زیر نظر خواهیم داشت. این موضوعی است که سرانجام به حساب خواهد آمد.

زلمای خلیل زاد گفت: هیچیک از کشورهائی که در جلسه حاضر بودند، از یک عراق از هم گسیخته سود نخواهند برد. همه به سختی آسیب خواهند دید. او می گوید : آمریکا آماده است با هر کشوری که مایل باشد صادقانه از هدف به وجود آمدن یک عراق امن، باثبات و دمکراتیک پشتیبانی کند، همکاری کند.

XS
SM
MD
LG