لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۹

ضرب و جرح رهبران بازداشتی اپوزيسيون در زيمبابوه


وکلای مدافع رهبران بازداشتی اپوزيسيون در زيمبابوه می گويند پليس زيمبابوه طرح موکلان آن ها را در مورد برگزاری تظاهراتی در روز يکشنبه درهم شکست و فعالان را به شدت مضروب ساخت.

اتوساکی يکی از وکلای مدافع می گويد بدن مورگان تسوانگيرای Morgan Tsvangirai رهبر اصلی اپوزيسيون زيمبابوه بر اثر شدت جراحات متورم گرديده و تاکنون چند بار از حال رفته است. بازوی ساير فعالان، از جمله لوومور مدهوکو Lovemore Madhuku نوارپيچی شده و يا شکسته است. پليس روز يکشنبه اين دو رهبر اپوزيسيون زيمبابوه را همراه با ۱۰۰ تن ديگر از فعالان بازداشت کرد.

وکلای مدافع می گويند کوشش به عمل آورده اند تا با موکلان خود مشورت کنند، اما فقط به آن ها اجازه داده شده است که موکلان خويش را از راه دور ببينند.

تام کيسی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا امروز دوشنبه از زيمبابوه خواست برای فعالان خدمات پزشکی فراهم آورد و آنان را آزاد سازد. آمريکا گفته است که رابرت موگابه رئيس جمهوری زيمبابوه مسئول اقدامات پليس و همچنين مسئول سلامت افرادی است که در بازداشت به سرمی برند.

مقامات زيمبابوه می گويند حادثه روز يکشنبه و برگزاری تظاهرات، ممنوعيت برگزاری سه ماهه هرگونه تظاهرات را که ماه گذشته به دنبال برخوردهای ميان پليس و هوارادان اپوزيسيون وضع گرديد، نقض کرده است.

دولت زيمبابوه با افزايش نارضايتی در ميان شهروندان خود مواجه است که از کمبود غذا، بيکاری و تورم شديد که ميزان آن از ۱۷۰۰ درصد نيز تجاوز کرده است، به جان آمده اند.

XS
SM
MD
LG