لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۲

محمد البرادعی در راه سفر به کره شمالی وارد پکن شد


محمد البرادعی رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی در آستانه عزيمت به کره شمالی برای بررسی چگونگی اجرای قرارداد شش جانبه ماه گذشته در ارتباط با پايان دادن به برنامه اتمی پيونگ يانگ، امروز دوشنبه وارد پکن شد. آقای البرادعی امشب را در پکن توقف خواهد کرد و فردا سه شنبه راهی پيونگ يانگ خواهد شد.

کره شمالی تا نيمه ماه آوريل فرصت دارد که طبق قرارداد شش جانبه ماه گذشته، مجتمع اتمی اصلی خود را تعطيل کند. در مقابل، پيونگ يانگ سوخت نفت دريافت خواهد کرد و از مزايای ديپلماتيک برخوردار خواهد شد.

سازمان بين المللی انرژی اتمی قصد دارد برای حصول اطمينان نسبت به تکميل روند تعطيل مجتمع اتمی کره شمالی، بازرسان تسليحاتی خود را به اين کشور اعزام دارد.

آقای البرادعی امروز اظهار داشت برای انجام مذاکرات حساسی با مقامات کره شمالی درباره برنامه اتمی اين کشور خود را آماده کرده است و افزود که ديدار وی از کره شمالی، تنها نخستين گام به شمار می رود.

کره شمالی بازرسان تسليحاتی سازمان بين المللی انرژی اتمی را در سال ۲۰۰۲ اخراج کرد و از معاهده منع گسترش سلاح های اتمی خارج شد. کره شمالی با اين اقدامات خود، بن بستی بين المللی را به وجود آورد که اوج آن آزمايش نخستين سلاح اتمی پيونگ يانگ در سال گذشته بود.

XS
SM
MD
LG