لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۵

شرکت روسی راه اندازی نيروگاه اتمی بوشهر در ماه سپتامبر را غير ممکن خواند


يک شرکت دولتی روسیه که احداث نيروگاه اتمی ايران را در دست انجام دارد اعلام کرد به علت تاخير در پرداخت های ايران، تاريخ آغاز به کار نيروگاه به تعويق افتاده است.

مقامات شرکت اتمستروی اکسپورت Atomstroiexport می گويند غير ممکن است که بتوان نيروگاه اتمی ايران را در ماه سپتامبر آينده به راه انداخت. مقامات اين شرکت افزودند بر خلاف آنچه که قبلا توافق شده بود، در ماه جاری سوخت اتمی نيز به ايران حمل نخواهد شد.

روسيه، ايران را به تاخير در پرداخت های خود برای تکميل کار نيروگاه اتمی متهم کرده است، اما ايران اين ادعا را تکذيب می کند. مقامات ايران و روسيه هفته گذشته در مسکو با يکديگر ديدار کردند، اما نتوانستند اختلاف مالی خود را حل کنند.

خبرگزاری اينترفکس روسيه به نقل از آندره کريواستوف Andre Krivtsov سخنگوی وزارت امور خارجه روسيه گزارش داد دو کشور اميدوارند که بتوانند راه حل متقابلی را برای اختلاف مالی ميان خود پيدا کنند.

در همين حال، تام کيسی سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا امروزدوشنبه طرح محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی را درمورد دفاع ازبرنامه اتمی ايران درسازمان ملل متحد مردود دانست. آقای کيسی افزود سخنرانی دراين زمينه درسازمان ملل متحد، به هيچ مقصودی خدمت نخواهد کرد.

پنج عضودائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد ، آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه وچين، هم اکنون درحال بحث وبررسی اِعمال تحريم های جديدی عليه ايران برای مهار وبازداشتن برنامه اتمی تهران هستند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد ابراز نگرانی کرده است که ممکن است ايران فرآيند غنی سازی اورانيوم را برای توليد سلاح های اتمی به کاربرد.

ايران می گويد برنامه اتمی اين کشور فقط برای مقاصد توليد انرژی است.

XS
SM
MD
LG