لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

سفر وزير امور خارجه اسرائيل به واشنگتن


تزيپی لوينیTzipi Livni وزير امور خارجه اسرائيل برای گفتگو پيرامون طرح صلح اعراب درباره خاورميانه وارد واشنگتن شد.

طرح صلح اعراب که به عنوان ابتکار عربستان سعودی نيز شهرت دارد، خواستار آن است که در برابر خروج اسرائيل از تمامی سرزمين های اشغال شده در جريان جنگ شش روزه اعراب و اسرائيل در سال ۱۹۶۷، کليه کشورهای عربی روابط خود با اسرائيل را به حال عادی درآورند. طبق اين طرح، يک کشور مستقل فلسطينی نيز در کرانه باختری رود اردن و نوار غزه تاسيس خواهد شد.

هدف از گفتگوهای واشنگتن که با برگزاری نشستی از سران عرب پيگيری خواهد شد، برطرف ساختن اختلافات ميان اسرائيل و اتحاديه عرب است تا ابتکار عربستان سعودی به صورت پايه و اساسی برای احيای روند صلح خاورميانه قرار گيرد.

روزنامه هاآرتص چاپ اسرائيل گزارش می دهد که بندر بن سلطان يک مقام عربستان سعودی و سفير پيشين اين کشور در واشنگتن نيز برای گفتگو در همين زمينه وارد آمريکا شده است.

خانم ليونی در مصاحبه امروز خود با راديو اسرائيل اظهار داشت طرح اعراب دارای عوامل مثبتی است، اما در عين حال مشکلاتی نيز در بردارد، خاصه آن که خواستار حق فلسطينيان در بازگشت به خانه های متعلق به خود در دوران پيش از جنگ سال ۱۹۶۷ شده است.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل روز يکشنبه اظهار داشت که اسرائيل ابتکار صلح عربستان سعودی را جدی تلقی می کند. اتحاديه عرب ابتکار صلح عربستان سعودی را در سال ۲۰۰۲ مورد تصويب قرار داد.

گفتگوهای صلح اسرائيل و فلسطينيان حدود شش سال پيش با شکست مواجه شد و متعاقب آن قيام و يا انتفاضه دوم فلسطينيان آغاز گرديد. اسرائيل می گويد با هيچ دولت فلسطينی که اسرائيل را به رسميت نشناسد، خشونت را نفی نکند و به قراردادهای سابق با اسرائيل احترام نگذارد حاضر به گفتگو نخواهد بود. گروه حاکم حماس تبعيت از اين اصول را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG