لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۸

مالکی هشداردادکه تروريسم وخشونت فرقه ای درعراق می تواند به تمامی خاورميانه سرايت کند


نوری المالکی نخست وزير عراق هشدار داده است تروريسم و خشونتی فرقه ای که عراق را فرا گرفته است می تواند به سراسر خاورميانه سرايت کند.

آقای مالکی اين هشدار را امروز در سخنان افتتاحيه يک کنفرانس مهم امنيتی در بغداد مطرح ساخت.

نمايندگان پنج عضو دائمی شورای امنيت، شامل آمريکا،بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين، و همسايگان عراق، از جمله ايران و سوريه در اين کنفرانس يک روزه شرکت داشتند.

نخست وزير عراق گفت مردم عراق بهای شيوع تروريسم در سطحی جهانی را می پردازند و کشورشان در صف مقدم مقابله با اين شيوع است.آقای مالکی از کشورهای منطقه و جامعه بين المللی خواستار حمايت و کمک برای پايان بخشيدن به خشونت در عراق شد، اما عليه هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی عراق نيز هشدار داد.

زالمای خليلزاد سفير آمريکا در عراق نيز در سخنرانی خود در کنفرانس از تمامی همسايگان عراق خواست برای متوقف ساختن خشونت در عراق اقدامات بيشتری انجام دهند.

وی گفت هيچيک از کشورهای شرکت کننده در کنفرانس از يک عراق از هم پاشيده نفعی نمی برد.

آقای خليلزاد پس از جلسه کاری کنفرانس تبادل نظر با ايران و ديگر شرکت کنندگان در کنفرانس را سازنده، جدی و با هدف پيدا کردن چاره ای برای مشکلات عراق توصيف کرد. وی گفت کنفرانس بعدی کشورهای ذينفع قرار است در آينده ای نزديک در استانبول ترکيه برگزار شود.

مقامات آمريکائی قبلا گفته بودند در نظر دارند از کنفرانس بغداد برای روبرو شدن با ايران و سوريه در باره اتهامات حاکی از نقش آنها در شدت بخشيدن به خشونت های فرقه ای در عراق استفاده کنند. .

در همين حال امروز در بغداد، نزديکی محل کنفرانس، که در منطقه کاملا تحت مراقبت های امنيتی موسوم به ناحيه سبز قرار دارد ، دو انفجار رخ داد.

مقامات از کشته شدن دست کم هجده نفر و مجروح شدن تعددی بيشتر در جريان انفجارهای انتحاری در محله شيعه نشين شهرک صدر خبر داده اند.

مقامات عراقی همچنين تائيد کردند که يک رهبر ارشد القاعده را روز جمعه دستگير کرده اند اما ميگويند وی ابو عمر البغدادی نيست که گروه مرتبط با القاعده موسوم به کشور اسلامی عراق را رهبری ميکند. پيشتر گزارش شده بود که البغدادی در محله ابوغريب در غرب بغداد دستگير شده است.

XS
SM
MD
LG