لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

نيکولاس برنز: بهايی که ايران برای دنبال کردن جنگ افزار اتمی و پشتيبانی از تروريسم می پردازد


نيکولاس برنز: بهايی که ايران برای دنبال کردن جنگ افزار اتمی و پشتيبانی از تروريسم می پردازد
نيکولاس برنز: بهايی که ايران برای دنبال کردن جنگ افزار اتمی و پشتيبانی از تروريسم می پردازد

نیکولاس برنز معاون وزارت امور خارجه آمريکا می گوید ایران پرداخت بهای اقتصادی دنبال کردن جنگ افزار اتمی و پشتیبانی از تروریسم را آغاز کرده است. آمريکا سال پیش، دو بانک عمده ایران – صادرات و سپه – را از هر معامله ای با نهادهای مالی آمريکا ممنوع ساخت.

نیکولاس برنز می گوید روند کاهش تماس با ایران رو به گسترش است:
**** ما همچنین دیده ایم که چندین بانک و موسسه اعتباری اروپائی سال پيش پرداخت وام به ایران را متوقف ساختند. و می بینیم که بر ناراحتی جامعه مالی بین المللی از انجام کارهای بازرگانی در ایران افزوده می شود... ما همچنین مایل هستیم ببینیم نهادهائی مانند اتحادیه اروپا و کشورهای اروپائی، ژاپن و برخی از کشورهای عربی نیز گام هائی بردارند، و می بینیم که چنین کاری آغاز شده است.

اخیرأ، استیوارت له وی، معاون وزارت خرانه‌داری آمريکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، در جمع گروهی از بازرگانان عرب در دوبی، امارات متحده عربی، گفت بخش خصوصی نیز به ایران فشار می آورد و افزود شرکت ها سرگرم بازنگری سرمایه گذاری در ایران هستند زیرا نمی خواهند درآمدهای حاصل از طرح های آنها به مصرف اجرای سیاست های تهدید کننده و بی ثبات کننده چون گسترش سلاح های غیر قانونی و تروریسم برسد.

استیوارت له وی به شرکت های دیگر علیه پر کردن شکاف ناشی از خروج شرکت ها از ایران هشدار داد و گفت: این شرکت ها به درستی به این نتیجه رسیده اند که خطر برای سرمایه و شهرت آنها بیشتر از آن است که با ایران معامله کنند. له وی گفت: هدف نهائی ما این است که ایران را متقاعد سازیم دیگر نمی تواند به حرکت در مسیر بی ثبات کننده خود ادامه دهد.

معاون وزارت خزانه داری آمريکا می گوید: انجام اقدامات مالی دولتی، همراه با ابتکار بخش خصوصی برای ارزیابی دوباره معامله با ایران، هم اینک بحث هائی را در داخل کشور موجب شده است. امید ما این است که ایران تشخیص دهد تنها راه بازگشت به جامعه بین المللی – و حفاظت از اقتصادش – این است که رفتار انزواگرایانه خود را تغییر دهد.

XS
SM
MD
LG