لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

آمريکا مذاکرات مستقيم با ايران و سوريه را در کنفرانس بغداد ممکن ميداند


يک ديپلمات ارشد آمريکائی ميگويد آمريکا برای مذاکرات مستقيم با نمايندگان ايران و سوريه در کنفرانس روز شنبه بغداد آماده است. اين کنفرانس با شرکت مقامات کشورهای همسايه عراق و پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد برگزار ميشود.

ديويد ساترفيلد ، نماينده آمريکا امروز پيش از سفر به بغداد گفت تماس مستقيم با ايران و سوريه درصورتی که چگونگی برقراری ثبات و امنيت در عراق در کانون مذاکرات باشد، شايسته و مناسب است . وی گفت آمريکا در هرگونه مذاکره مستقيم با مقامات ايرانی اتهامات حاکی از استفاده از تسليحات ايرانی عليه سربازان آمريکائی در عراق را مطرح خواهد کرد.

وی همچنين گفت آمريکا مايل است سوريه جلوی ورود جنگجويان به عراق را در مرزهای خود بگيرد. آمريکا از سال ۱۹۷۹ با ايران مناسبات سياسی نداشته و روابط با سوريه نيز سرد بوده است.

آقای ساتر فيلد و زالمای خليلزاد سفير آمريکا در عراق هيات آمريکائی را در کنفرانس بغداد رهبری ميکنند. عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بين المللی وزارت امورخارجه ايران رياست هيات ايرانی را بعهده خواهد داشت .

انتظار ميرود کنفرانس بغداد با تشکيل کنفرانس ديگری در سطح وزيران در ماه آوريل پيگيری شود، که کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا و همقطاران ايرانی و سوری وی نيز در آن شرکت خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG