لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۴

سی زن ايرانی مدافع حقوق زنان از زندان آزاد شدند


وکلای مدافع زنان ايرانی فعال و مدافع حقوق زنان ميگويند اغلب زنانی که اوايل هفته پس از شرکت در تظاهرات مقابل يک دادگاه در تهران بازداشت شده بودند، آزاد شده اند.

وکلای مدافع ميگويند سی زن فعال و مدافع حقوق زنان آخر وقت ديشب آزاد شدند، اما هنوز سه نفر از آنان در بازداشت بسر می برند. به گفته وکلای مدافع، اغلب زنان با سپردن وثيقه آزاد شده اند.

معلوم نيست آيا سه زنی که در بازداشت باقی مانده اند کماکان به اعتصاب غذائی که همه بازداشت شدگان از روز سه شنبه بدان متوسل شده بودند ادامه ميدهند يا نه.

پليس در تهران روز يکشنبه سی و سه زن را بازداشت کرد ، که بسياری از چهره های سرشناس مدافع حقوق زنان نيز جزو آنان بودند . زنان بازداشت شده در مقابل دادگاهی که پنج زن ديگر فعال و مدافع حقوق زنان را محاکمه ميکند، تظاهرات ميکردند.

يک گروه حقوق بشری مستقر در نيويورک ديروز از دولت ايران خواست اتهامات عنوان شده عليه اين پنج زن فعال و مدافع حقوق زنان را پس بگيرد. Human Rights Watch در اعلاميه ای ميگويد قانون اساسی ايران و قوانين بين الملل حق برگزاری تظاهرات مسالمت آميز را تضمين کرده است.

اين پنج زن فعال و مدافع حقوق زنان به مشارکت در يک تظاهرات غير مجاز در ژوئن سال گذشته متهم شده اند. تظاهرات برای اعتراض به قوانينی ترتيب داده شده بود که فعالان و مدافعين حقوق زنان آنها را قوانينی تبعيضی و عليه زنان توصيف ميکنند.

XS
SM
MD
LG