لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۹

ده ها نفر در سانحه هوائی در اندونزی جان سپردند


دستکم ۲۲ نفر در سانحه هواپيمای مسافربری اندونزيائی که موقع فرود در جزيره مرکزی جاوه منفجر و در آتش سوخت، جان سپردند.

مقامات ميگويند جت متعلق به شرکت «گارودا» در اندونزی با ١٤٠ سرنشين از مسير خارج و امروز، چهارشنبه، در فرودگاه يوگياکارتا، آتش گرفت.

شعله های آتش در عرض چند ساعت همه بدنه بوئينگ ٤٠٠-٧٣٧ را با وجود تلاشهای مأمورين آتش نشانی برای خاموش کردن حريق، فراگرفت.

جان هوارد نخست وزير استراليا گفت ١٠ استراليائی مرکب از خبرنگاران، ديپلماتها و مقامات دفاعی آنکشور، جزء سرنشينان اين هواپيما بوده اند.

اين گروه پيشاپيش «الکساندر داونر» وزير امور خارجه و «فيليپ روداک» دادستان کل کشور استراليا که قرار بود ديرتر امروز، چهارشنبه، به يوگياکارتا پرواز کنند، سفر ميکرده اند.

دو وزير نامبرده در هواپيمای «گارودا» نبوده اند.

آقای هوارد گفت هيچ اطلاعاتی که دلالت بر تروريستی يا عمدی بودن علت سانحه باشد، در دست ندارد.

وی گفت روشن نيست چند استراليائی نجات پيدا کرده باشند با اين حال گفت که کشور بايستی برای خبر بد آماده باشد.

اندونزی در ماه های اخير شاهد چندين سانحه هوائی که از جمله در يکی از آنها در ماه ژانويه همه ١٠٢ سرنشين و خدمه هواپيما کشته شدند، بوده است.

در این میان، امدادگران و ناجیان به جستجوی کسانی که در زیر آوار ساختمان ها، در پی زمین لرزه ای در " hspace=2 src="/persian/images/AP_Indonesia_eartquake_eng_195_7mar07.jpg" width=209 align=right vspace=2 border=0>جزیره سوماترا در اندونزی مدفون شدند، ادامه می دهند. در گزارش های قبلی گفته می شد که ۷۰ نفر جانسپرده اند، اما مقامات امروز گفتند برخی از قربانیان دو بار شمارش شده بودند. صدها نفر که در زمین لرزه نیرومند روز سه شنبه و پس زلزله ای شدید مجروح شدند، بیمارستان ها و دیگر تاسیسات پزشکی را پر کرده اند.

مرکز زمین لرزه در حدود ۵۰ کیلومتری پادانگ، پایتخت سوماترای غربی قرار داشت، اما لرزه های آن تا صدها کیلومتر دورتر، در مالزی و سنگاپور نیز احساس شد.

XS
SM
MD
LG