لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

گزارش سازمان ملل: افزايش توليد ترياک برای دومين سال پياپی در افغانستان


سازمان ملل متحد می گويد محصول خشخاش افغانستان برای توليد ترياک ممکن است در سال جاری نيز برای دومين سال پياپی همچنان افزايش يابد. دفتر نظارت بر مواد مخدر و جرايم سازمان ملل متحد در گزارش امروز خود خاطر نشان ساخته است کشت خشخاش در چند ولايت افغانستان در جنوب، شرق و غرب اين کشور، از جمله در ولايت هلمند افزايش يافته است.

در گزارش همچنين آمده است که کشت خشخاش در ولايت های واقع در شمال افغانستان کاهش يافته است، اما ميزان اين کاهش به اندازه ای نيست که برای روياروئی و مقابله با افزايش آن در نقاط ديگر کافی باشد.

گزارش سازمان ملل متحد ميان ضعف شرايط امنيتی و رونق تجارت ترياک در افغانستان ارتباطی قائل شده است. چند علت برای گرايش کشاورزان به افزايش کشت خشخاش ذکر گرديده است. بيکاری، بهای سنگين فروش مواد مخدرغير مجاز و فشار سوداگران مواد مخدر و شورشيان، از جمله اين علل به شمار می رود. گزارش سازمان ملل متحد خواستار افزايش مشوق هائی برای کشاورزان شده است تا کشت محصولات

ديگری را مورد توجه قرار دهند و در عين حال خواستار آن شده است که کشت خشخاش در هر ولايت جداگانه مورد مهار و سرکوبی قرار گيرد. گزارش می گويد توليد ترياک در افغانستان، ميزان جريان يافتن هروئين را به اروپا، روسيه و خاورميانه افزايش داده است.

افغانستان بزرگترين توليد کننده و دادوستد کننده هروئين در جهان به شمار می رود. توليد هروئين افغانستان در سال ۲۰۰۶ به ميزان ۵۹ درصد افزايش يافت.

XS
SM
MD
LG