لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

طارق عزيز نسل کشی عليه کردهای عراق در رژيم سابق را تکذيب کرد


طارق عزيز وزير امور خارجه و معاون نخست وزير پيشين عراق در جلسه امروز دادگاه بغداد، صدام حسين را ستود و اين موضوع را که رژيم ديکتاتور سابق عراق مسئول ارتکاب نسل کشی عليه کردهای عراق به شمار می رود، تکذيب کرد.

طارق عزيز در جلسه امروز دادگاه بغداد در باره اتهامات مربوط به نسل کشی و ارتکاب جناياتی عليه بشريت از سوی رژيم سابق عراق، مورد بازجوئی قرار گرفت. شش تن از مقامات بلندپايه دولت صدام حسين در ارتباط با عملياتی موسوم به عمليات "انفال" در سال های دهه ۱۹۸۰ که در جريان آن ۱۸۰ هزار تن از کردهای عراق قتل عام شدند، هم اکنون تحت محاکمه قرار دارند.

طارق عزيز که در اين مورد شخصا متهم اعلام نشده است، ارتکاب نسل کشی از سوی رژيم سابق عراق را تکذيب کرد و به دادگاه اظهار داشت احساس می کند که صدام حسين قهرمان حاکميت ملی عراق بود.

صدام حسين که در مورد عمليات انفال متهم اعلام شده بود، به دنبال محاکمه و محکوميت وی در قضيه جنائی ديگری، در اواخر سال ميلادی گذشته اعدام شد.

طارق عزيز اندکی پس از تهاجم تقريبا چهار سال پيش آمريکا به عراق، خود را تسليم نيروهای آمريکا کرد. با وجود آن که تاکنون هيچگونه اتهامی به طارق عزيز وارد نيامده است، با اين حال وی همچنان در بازداشت بسر می برد. بستگان طارق عزيز می گويند که وی از سلامت جسمانی خوبی برخوردار نيست و بايد آزاد شود.

XS
SM
MD
LG