لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

محاکمه نخست وزير پيشين کوسوو در دادگاه جرايم بين المللی در لاهه آغاز شد


محاکمه نخست وزير پيشين کوسوو به اتهاماتی در ارتباط با نقش وی بعنوان يک رهبر چريک قومی آلبانيائی در اواخر سالهای دهه ۱۹۹۰ در دادگاه جرايم بين المللی وابسته به سازمان ملل متحد آغاز شد.

راموش هاراديناج Ramush Haradinaj نخست وزير پيشين کوسوو و دو نفر ديگر از جنگجويان سابق آلبانيائی امروز دوشنبه، در دادگاه لاهه حاضر شدند. متهمان با ۳۷ مورد اتهام، از جمله ارتکاب قتل، تجاوز جنسی، اِعمال شکنجه، ربودن افراد و تبعيد مردم با توسل به زور در جريان جنگ اين استان صرب مواجه هستند.

به گفته دادستانان، متهمان برای اخراج نيروهای صرب و هواداران آن ها از کوسوو، درسال ۱۹۹۸ دست به يک پاکسازی قومی زدند. دادستانان می گويند در حالی که ممکن است آقای هاراديناج شخصا مرتکب تمامی اين جرايم نشده باشد، با اين حال اين فرمانده منطقه ای پيشين ارتش آزادی بخش کوسوو به عنوان بخشی از يک مسئوليت جزائی تضامنی، مسئول اقدامات و عمليات غير قانونی نيروهای خود به شمار می رود. هر سه متهم اعلام کرده اند که مقصر نيستند.

عليه آقای هاراديناج که ۳۸ سال دارد، در سال ۲۰۰۵ و هنگامی که بعنوان نخست وزير کوسوو خدمت می کرد، کيفرخواست صادر شد. او از مقام خود استعفا داد و خويشتن را تسليم مقامات سازمان ملل متحد در هلند کرد. متعاقبا به اين رهبر سابق چريک اجازه داده شد که به کشور خود بازگردد و به انتظار محاکمه بماند.

XS
SM
MD
LG