لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

ترن بی ترمز و بی دنده اتمی تهران


ترن بی ترمز و بی دنده اتمی تهران
ترن بی ترمز و بی دنده اتمی تهران
<!-- IMAGE -->

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران، برنامه اتمی ایران را با ترنی مقایسه کرده است که ترمز یا دنده عقب ندارد، و می گوید به این دلیل که ما آنها را در سال گذشته دور انداختیم. احمدی نژاد این موضوع را پس از آن عنوان کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش داد ایران نه فقط تمام فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم و تولید آب سنگین را، آن گونه که شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کرده بود، متوقف نساخته، بلکه برنامه خود را به شدت گسترش داده است.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه امریکا گفت رهبران ایران برای غنی سازی اورانیوم به دنده عقب نیاز ندارند: **** آنها دکمه ای برای توقف لازم دارند. نیاز دارند که غنی سازی و پردازش اورانیوم را متوقف کنند و سپس ما می توانیم بنشینیم و در باره آنچه در فکر دولت ایران وجود دارد، صحبت کنیم.

در دسامبر ۲۰۰۶، شورای امنیت سازمان ملل متحد بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد قطعنامه ای در مورد برنامه های اتمی و موشکی ایران صادر کرد که به اتفاق آراء تصویب شد و تحریم هائی را علیه آن برقرار ساخت.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه می گوید سرپیچی رهبران ایران به منزوی ساختن مردم ایران ادامه می دهد: **** مردم در مقوله سرمایه گذاری در ایران راحت نیستند، آنرا خطری برای شهرت خود تلقی می کنند ، معامله با کشوری را که تحت وضعیت ناشی از فصل هفتم منشور سازمان ملل در جامعه جهانی قرار دارد، خطرناک می دانند.موارد کاربرد این فصل بسیار نادر است. شمار کشورهائی که در این طبقه بندی قرار دارند زیاد نیست. و به گمان من، آنچه ما به آن نگاه می کنیم این است که کسانی که خواهان چنین انزوائی نیستند، درنگ کنند، نفس عمیقی بکشند، و با متوقف ساختن برنامه خود، شانسی به مذاکرات ببن المللی بدهند.

کاندولیزا رایس می گوید اگر ایران گسترش فعالیت های اتمی حساس خود را متوقف سازد، آنگاه خواهد توانست دوباره وارد جامعه بین المللی شود و ما قادر خواهیم بود در باره هر مساله ای، از جمله تجارتی و سیاسی، در هر زمانی بحث کنیم: **** من تردید ندارم که مردم ایران می خواهند مانند مردم دیگر باشند، بتوانند از آزادی برخوردار شوند و کثرت گرائی بیشتری در سیاست های خود داشته باشند. همه اینها مهم است.

کاندولیزا رایس وزیر امور حارجه امریکا گفت پرزیدنت بوش بسیار روشن ساخته است که امریکا بر آن است به طرفداری از استقرار دمکراسی در سراسر جهان ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG