لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۱

ايران و ديگرهمسايگان عراق همراه با قدرت های جهان به کنفرانس امنيتی بغداد ميروند


وزير امورخارجه عراق ميگويد ايران و سوريه موافقت کرده اند در يک کنفرانس امنيتی منطقه ای در بغداد شرکت کنند، که نمايندگان آمريکا و ديگر قدرت های جهان نيز در آن شرکت خواهند داشت.

هوشيار زيباری امروز به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت دولت ايران در کنفرانس دهم مارس شرکت ميکند، اما افزود که تهران در مورد قرار و مدارها سئوال هائی مطرح ساخته است.

کنفراس بغداد قرار است با مشارکت همسايگان عراق و پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد شامل آمريکا، بريتانيا، فرانسه، روسيه و چين برگزار شود.

کاخ سفيد ميگويد شرکت آمريکا در کنفرانس اين ماه بغداد به معنای آن نيست که مقامات آمريکائی مذاکراتی مستقيم با دولت های ايران و سوريه انجام خواهند داد.

واشنگتن هر دو دولت را به درگيری در خشونت های عراق متهم کرده است و هر دو دولت نيز اين اتهام را رد ميکنند.

ارتش آمريکا ميگويد نيروهای ائتلاف در عراق امروز سه مظنون تروريست را کشته و شانزده مظنون ديگر را در جريان دو عمليات تعقيب و تفتيش دستگير کرده اند. ارتش ميگويد هدف اين عمليات که در غرب رمادی و جنوب بغداد انجام گرفت القاعده عراق بود.

در واقعه ای ديگر گزارش ها از انفجار يک اتوموبيل بمب گذاری شده در فلوجه حکايت دارد، که مراسم عروسی يک پليس عراقی را هدف گرفته بود، و به کشته شدن دست کم پنج نفر منجر شد.

ارتش آمريکا همچنين از کشته شدن ده شورشی و دستگيری پنج مظنون در عمليات روز دوشنبه سربازان آمريکائی و عراقی در استان دياله در شمال شرقی بغداد خبر ميدهد که با کشف تسليحات و مواد منفجره همراه بوده است.

XS
SM
MD
LG