لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

چين از ايران خواست به تلاش برای حل  اختلاف اتمی سرعتی بيشتربدهد


چين همزمان با سفر يک ديپلمات ارشد ايران به پکن برای مذاکره، از ايران خواسته است به تلاش برای حل و فصل اختلاف بر سر برنامه اتمی اش سرعتی بيشتر بدهد.

سخنگوی وزارت امورخارجه چين امروز در کنفرانس خبری خود از ايران خواست به خواست های جامعه بين المللی برای متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم عمل کند. وی در عين حال از جامعه بين المللی خواست آرام بماند و در خارج از محدوده شورای امنيت سازمان ملل متحد نيز برای به حرکت درآوردن و پيشبرد مذاکرات معوق مانده تلاش کند.

تهران از عمل کردن به مهلت شورای امنيت سازمان ملل متحد برای تعليق در غنی سازی اورانيوم، که هفته گذشته منقضی شد، امتناع ورزيده است.

قدرت های جهان اوايل هفته در واکنش به اين امتناع برای تبادل نظر در باره امکان توسل به تحريم های تنبيهی شديدتری عليه تهران جلسه داشتند.

روند غنی سازی اورانيوم می تواند هم برای توليد سوخت اتمی مورد نياز در نيروگاههای برق ، و هم برای توليد بمب اتمی مورد استفاده قرار گيرد.

آمريکا تهران را به تلاش پنهانی برای توليد تسليحات اتمی متهم کرده است. تهران اين اتهام را رد ميکند.

يک اعلاميه وزارت امورخارجه چين ميگويد لی ژائوژينگ وزير امورخارجه آن کشور امروز در ملاقات با عباس عراقچی معاون وزارت امورخارجه ايران بر خواست چين در مورد حل و فصل مسالمت آميز اختلاف ناشی ار برنامه اتمی تهران تاکيد گذاشت.

XS
SM
MD
LG