لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۱

ناو هواپیمابر جان سی استنیس وارد آبهای خاورميانه شده است


ناو هواپیمابر جان سی استنیس وارد آبهای خاورميانه شده است
ناو هواپیمابر جان سی استنیس وارد آبهای خاورميانه شده است

دومین گروه رزمی ناو هواپیمابر آمريکا، به فرماندهی ناو جان سی. استنیس، وارد آبهای خاورمیانه شده است، و به گروه رزمی ناو دوایت دی. آیزنهاور، که از اکتبر ۲۰۰۶ در منطقه مستقر بوده است، ملحق می شود.

دریادار کِوین کوئین، فرمانده گروه گفت: ناو هواپیمابر جان سی استنیس، برای کمک به تقویت ثبات و امنیت در منطقه حضور دارد. ما در انتظاریم با شریکان خود در ائتلاف کار کنیم، با این هدف که پشتیبانی لازم برای نیروهای زمینی که در عراق و افغانستان فعالیت دارند، فراهم آید و به انجام عملیات امنیتی دریائی، که محیط سالمی برای کشتیرانی در داخل منطقه به وجود آورد، کمک شود. نیاز به تضمین چنین محیطی در ماه های اخیر به دلیل اقدامات دولت ایران بیشتر شده است.

دریابان پاتریک والش، فرمانده ناوگان پنجم آمريکا، گفت طی سال گذشته ایران مانورهای نظامی، از جمله پرتاب آزمایشی سه موشک بالیستیک شهاب ۳، و پر کردن قایق های کوچک مین گذار با مین، در مسیرهای شلوغ کشتیرانی در تنگه هرمز برگزار کرد. دریابان والش گفت: این اقدام ما را نگران می کند، زیرا اینک عبور کشتی های غیرنظامی و بی گناه تهدید می شود.

نیکولاس برنز، معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمريکا، می گوید: ایالات متحده به رفتار تهاجمی ایران پاسخ می دهد:
**** دیدید که ما دو گروه رزمی ناو هواپیما بر را در خلیج فارس مستقر می کنیم. ما از سال ۱۹۴۹ در آنجا بوده ایم، خليج فارس یک دریاچه ایرانی نیست، و نباید باشد. بنابر این، ایرانی ها نباید از دیدن آنچه آمريکا در نزدیک به ۶۰ سال گذشته انجام داده است، یعنی کمک به امنیت و ثبات دوستانمان در جهان عرب، تعجب کنند.

نیکولاس برنز می گوید شیوه رهبران ایران در قدرت نمائی در خاورمیانه، کشور را نه فقط برای آمريکا بلکه برای جهان عرب، اروپا و متحدان ما در آسیا بسیار نامطلوب می سازد. او می گوید ایالات متحده برای مقابله با چالش های ایران سیاست چند جانبه ای را دنبال می کند و یک راه حل دیپلماتیک را امکان پذیر می داند.

معاون وزارت امور خارجه آمريکا می گوید به اعتقاد ما یک رویکرد دیپلماتیک ماهرانه، صبورانه و دقیق از سوی کشور ما، هماهنگ با دیگران، می تواند در متقاعد ساختن ایرانیان که برای پیشرفت در جامعه بین المللی راه دیگری وجود دارد، موفق شود.

XS
SM
MD
LG