لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۰

آمريکا و کره شمالی هفته آينده برای عادی ساختن روابط درنيويورک مذاکره ميکنند


مقامات عاليرتبه آمريکا و کره شمالی هفته آينده در نيويورک در باره عادی سازی مناسبات مذاکره خواهند کرد.

اين جديد ترين گام در جهت تحقق بخشيدن به توافقی است که ماه گذشته در باره برنامه اتمی کره شمالی حاصل شد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا امروز به خبرنگاران گفت مذاکرات گروههای کاری نخستين گام در جهت عادی سازی مناسبات خواهد بود، اما افزود بعيد بنظر ميرسد اين ملاقات به نتايجی فوری منجر شود.

آمريکا هيچگاه با کره شمالی مناسباتی رسمی نداشته است.

آقای مک کورمک گفت کريستوفر هيل مدير کل وزارت امورخارجه آمريکا و کيم کی کوان معاون وزارت امورخارجه کره شمالی روزهای پنجم و ششم مارس در نيويورک ملاقات ميکنند. اين نخستي ملاقات آنها پس از توافقی است که روز سيزدهم فوريه از مذاکرات شش جانبه حاصل شد.

آقای مک کورمک گفت آقای کيم پيش از ورود به نيويورک در سانفرانسيسکو توقفی کوتاه و کم سابقه خواهد داشت. ديپلوماتهای کره شمالی معمولا در سفر به خارج از نيويورک با محدويت مواجه اند. آقای کيم در سانفرانسيسکو قرار است يک سخنرانی دانشگاهی داشته باشد و با مقامات غير دولتی ملاقات کند.

ماه گذشته در مذاکرات شش جانبه توافق شد که به فاصله سی روز پنج گروه کاری در باره برنامه اتمی کره شمالی تشکيل شود.

کره شمالی در چارچوب اين توافق قول داده است تاسيسات اتمی خود را در ازای دريافت کمک و اقداماتی برای عادی سازی مناسبات ،جمع کند.

در اين پنج گروه کاری به يک رشته مسائل و موضوع هائی رسيدگی خواهد شد که غير اتمی کردن و عادی ساختن مناسبات کره شمالی با آمريکا و ژاپن ، همکاری در امور انرژی و ايجاد مکانيسمی در مورد صلح و امنيت در شمال شرقی آسيا بخشی از آنهاست.

XS
SM
MD
LG