لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۸

گردهمائی قدرتهای غربی و منطقه ای برای پايان بخشيدن به خشونتها در عراق در ماه مارس


وزیر امور خارجه عراق می‌گوید انتظار می‌رود فرستادگان آمریکا و عراق در جلسه بررسی راه های کمک به مهار خشونت در عراق، به مقاماتی از کشورهای همسایه ملحق شوند.

هوشيار زيباری به خبرگزاری رویتر گفت انتظار می رود دولت امروز تشکیل چنین جلسه ای در بغداد در نیمه مارس را اعلام کند. او گفت در این گردهمائی قدرت های غربی و منطقه ای، از جمله ایران و سوریه، همراه با نمایندگانی از پنج عضو دائمی شورای امنیت حضور خواهند داشت.

وزارت امور خارجه آمریکا تائید کرده است که ایالات متحده در کنفرانس حضور خواهد یافت.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه، امکان ملاقات فرستاده آمریکا با نماینده ایران در کنفرانس را رد نکرد، با این حال، روشن نیست که آیا جلسه بغداد به معنای تماس دیپلماتیک مستقیم آمریکا با دو کشور ايران و سوريه خواهد بود یا نه.

منتقدین جنگ عراق از دولت بوش خواسته اند برای کمک به تثبیت عراق گفت و شنود با ایران و سوریه را آغاز کند.

در همين حال، در انفجار یک اتومبیل بمب گذاری شده در یک زمین فوتبال در شهر رمادی در استان الانبار در عراق، کودک و نوجوان، ۱۰ تا ۱۸ ساله، کشته شدند.

پیشتر در یک سلسله بمب گذاری و حملات دیگر در سراسرعراق ، بیش از ۴۰ تن جانسپرده اند و چندین نفر مجروح شدمد. در موصل و اطراف آن، انفجارهای انتخاری ۱۰ تن، از جمله شش پلیس را کشت.

در بغداد، به گفته مقامات، یک بمب انداز انتحاری به یک بازار حمله کرد، در همین حال یک اتومبیل بمب گذاری شده در رستورانی منفجر شد. و بمبی که در یک کیسه پلاستیکی قرار داده شده بود در نقطه دیگری از شهر منفجر شد.

ارتش آمريکا در اطلاعیه ای گفت چهار سرباز آمريکائی در انفجار بمب هائی که کنار جاده کار گذاشته شده بود کشته شدند. در اطلاعیه همچنین گفته می شد سربازان عراقی ، با پشتیبانی نیروهای آمريکا، به حملاتی در شهرک شیعه نشین صدر دست زدند و ۱۶ نفر را باز داشت کردند. ارتش می گوید هدف حملات عناصر یاغی سپاه مهدی بود که جوخه های مرگ شیعه را هدایت می کنند. سپاه مهدی به مقتدی صدر وفادار است.

XS
SM
MD
LG