لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۴

ديک چينی چند ساعت بعد از انفجار انتحاری مرگبار با حامد کرزی ديدار ميکند


ديک چينی امروز، سه شنبه، چند ساعت بعد از انفجار انتحاری مرگبار در نزديکی يک پايگاه آمريکائی در افغانستان که در آنجا حضور داشت، با حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان ديدار ميکند.

ستیزه گران طالبان در افغانستان می گویند هدف حمله یک بمب انداز انتحاری به پایگاه نظامی آمريکا در بگرام، دیک چینی معاون رئیس جمهوری آمريکا بود.

در این حمله ، که در جریان آن ۱۲ تن از جمله یک سرباز آمريکائی و یک سرباز کره جنوبی کشته شدند، چینی آسیب ندید. مقامات ناتو می گویند ۲۷ نفر نیز مجروح شدند. طالبان مسئولیت حمله را بر عهده گرفتند.

چینی پس از آن که دیدار او با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان در کابل در روز دوشنبه به دلیل نامساعد بودن هوا به تاخیر افتاد، به پایگاه رفت. او پس از انفجار گفت برای مدتی کوتاه به یک پناهگاه بمب برده شد، و بعدا برای دیدار با کرزی با اتومبیل رهسپار کابل شد.

طالبان، ۲۰۰۷ را خونین ترین سال برای سربازان خارجی از زمانی که نیروهای آمريکائی آنها را از قدرت برکنار کردند، اعلام کرده اند.

در پاکستان چينی نگرانی خود را درباره سازمانيابی مجدد طالبان در نقاط دورافتاده پاکستان برای تهاجم جديد در افغانستان، ابراز داشت.

يک مقام پاکستانی گفت آقای مشرف مجدداً اين را که پاکستان هرچه از دستش بر ميايد برای امن کردن مرزهايش و شکست شورشگران انجام ميدهد، تکرار کرد.

XS
SM
MD
LG