لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

کاندوليزا رايس: با افزايش تهديد موشکی ايران به راههائی برای مقابله با آن نياز است


کاندوليزا رايس: با افزايش تهديد موشکی ايران به راههائی برای مقابله با آن نياز است
کاندوليزا رايس: با افزايش تهديد موشکی ايران به راههائی برای مقابله با آن نياز است

آمريکا سرگرم بررسی راه هائی بوده است که بتواند به متحدان خود در اروپای شرقی برای دفاع در برابر حمله موشکی دو برد احتمالی ایران کمک کند. آمريکا در رایزنی با متحدان ناتو و روسیه، استقرار تجهیزاتی را برای پدافند موشکی در اروپای شرقی پیشنهاد کرده است.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا گفت: به گمان من همه درک می کنند که با افزایش تهدید موشکی ایران، که مشخص است، به راه هائی برای مقابله با آن نیاز است، و ما به مذاکره در باره فراهم آوردن توانائی دفاع در برابر تهدیدهای موشکی تهاجمی ادامه می دهیم.

پیشنهاد دفاع موشکی بر استقرار ۱۰ رهگیر در لهستان و رادار در جمهوری چک استوار است. دولت روسیه نسبت به قرار دادن چنین تجهیزاتی در اروپای شرقی ابراز نگرانی کرده است. اما کاندولیزا رایس گفت: این کاری معقول است که اروپا و روسیه باید به آن علاقه‌مند باشند.

شان کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا اخیرأ در جلسه گفت و شنود روزانه با خبرنگاران گفت طرح پیشنهادی دفاع ضد موشکی در اروپای شرقی تهدیدی برای روسیه نیست:
****هدف طرح های دفاع موشکی و استقرار آن به هیچوجه روسیه نیست. برعکس، قصد این است که به حفاظت از آمريکا و دوستان و متحدانش در برابر پرتاب احتمالی موشک ها از کشورهای یاغی مانند ایران کمک شود. آمريکا همچنان آماده است با روسیه در مسائل دفاع موشکی همکاری کند.

در این میان، به سود آمريکا، روسیه و اروپا است که در مسائلی چون مقابله با تروریسم، گسترش تسلیحات اتمی، و خطرات ناشی از حکومت های یاغی نظیر ایران، با یکدیگر همکاری کنند.

XS
SM
MD
LG