لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۹

دادگاه لاهه صربستان را مسئول مستقيم کشتار مسلمانان بوسنی نشناخت


دادگاه بين المللی لاهه وابسته به سازمان ملل متحد رای داد که صربستان مستقيمأ مسئول کشتار مسلمانان بوسنی در شهر سربرنيکا Srebrenica در سال ۱۹۹۵ نبوده است. با اين حال دادگاه در حکم خود می گويد که رهبران صرب نفوذ آشکار خود را برای جلوگيری از اين نسل کشی بکار نبردند.

قاضی رُزالين هيگينز Rosalyn Higgins رئيس دادگاه لاهه در حکم تاريخی امروز خود اذعان کرد که نيروهای صرب مسئول کشتار عده ای بالغ بر هشت هزار مرد و پسر مسلمان در سربرنيکا بوده اند. با اين حال خانم هيگينز می گويد اين موضوع که دستور اين کشتار از سوی دولت بلگراد صادر شده بود، موضوعی است که به اثبات نرسيده است.

کشتار مسلمانان در شهر سربرنيکا به عنوان شديدترين وحشيگری و ددمنشی در اروپا از زمان پايان جنگ جهانی دوم توصيف گرديده است.

بوسنی- هرزگوين با طرح شکايتی در دادگاه لاهه، کشور وقت يوگسلاوی را متهم ساخت که در دوران جنگ بالکان در دهه ۱۹۹۰، مغز متفکر پاکسازی گسترده قومی مسلمانان بوسنی و کروات بوده است. اگر دادگاه به نفع اين دعوای حقوقی رای می داد، احتمالا باعث می شد که صربستان ميلياردها دلار غرامت بپردازد.

دادگاه لاهه همچنين به اين نتيجه رسيده است که صربستان با عدم همکاری با دادستانان سازمان ملل متحد برای تعقيب رادوان کارادزيچ Radovan Karadzic رهبر پيشين صرب بوسنی و رئيس ستاد نظامی وی در زمان جنگ، راتکو ملاديچ Ratko Mladic، کنوانسيون سازمان ملل متحد را در مورد نسل کشی نقض کرده است. اين دو مقام پيشين فراری که عقيده بر اين است که با هواداران خود در منطقه مخفی شده اند، به خاطر ارتکاب سلسله فجايعی در زمان جنگ، از جمله کشتار مسلمانان سربرنيکا، با اتهاماتی در ارتباط با نسل کشی روبرو هستند.

در بروکسل، رياست ادواری اتحاديه اروپا از کليه طرف ها در منطقه بالکان خواست که به حکم دادگاه لاهه احترام بگذارند و از دولت بلگراد نيز خواست با استفاده از اين حکم، از جنايات سابق فاصله بگيرد.

بوسنی- هرزگوين امروز دوشنبه حکم دادگاه لاهه را ستود، اما مسلمانان بوسنی- هرزگوين و کروات آن را مردود دانستند. در لاهه، حدود ۵۰ نفر پيش از صدور حکم دادگاه، در حمايت از حکم دست به تظاهرات زدند.

XS
SM
MD
LG