لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

خالد مشعل برای مشورت با دولت روسيه وارد مسکو شد


خالد مشعل رهبر سياسی گروه ستيزه جو و اسلامی حماس که در تبعيد به سر می برد، برای گفتگو و مشورت با دولت روسيه، امروز دوشنبه وارد مسکو شد. آقای مشعل می گويد اميدوار است که روسيه نفوذ خود را برای لغو تحريم های بين المللی عليه فلسطينيان به کار برد.

سال گذشته به دنبال پيروزی حماس در انتخابات پارلمانی فلسطينيان، آمريکا و اتحاديه اروپا اين تحريم ها را اِعمال کردند. آقای مشعل همچنين خواستار آن است که حمايت روسيه را از قرار اخير تقسيم قدرت ميان حماس و جناح ميانه رو فتح به رهبری محمود عباس رئيس تشکيلات خود مختار فلسطينی کسب کند.

روسيه يکی از اعضای گروه چهارگانه روند صلح خاورميانه است که از دولت وحدت فلسطينی خواسته است که اسرائيل را به رسميت بشناسد، خشونت را نفی کند و قراردادهای سابق با اسرائيل را محترم شمارد. حماس تاکنون حاضر به تبعيت ازاين خواستها نشده است.

سرگئی لاوروف روز چهارشنبه اظهار داشت گروه چهارگانه بين المللی بايد از دولت وحدت فلسطينی حمايت کند و تحريم بين المللی در قبال اين دولت را پايان دهد. هنوز روشن نشده است که آيا آقای مشعل در ديدار خود از مسکو با ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه نيز ملاقات خواهد کرد يا نه. آقای پوتين اخيرا به طور جداگانه با محمود عباس و اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل ديدار و گفتگو کرد.

اين دومين ديدار آقای مشعل از مسکو است. وی در اوايل سال ميلادی گذشته نيز در رأس هياتی از پايتخت روسيه ديدار کرد. آقای مشعل به حال تبعيد در دمشق پايتخت سوريه به سر می برد.

روسيه، آمريکا، اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد اعضای گروه چهارگانه روند صلح خاورميانه را تشکيل می دهند. آمريکا و اسرائيل، گروه حماس را به عنوان يک سازمان تروريستی طبقه بندی کرده اند. دولت های آمريکا و اسرائيل اعلام داشته اند تا زمانی که دولت وحدت فلسطينی از خواست های بين المللی تبعيت نکرده است، با اين دولت گفتگو نخواهند کرد.

XS
SM
MD
LG