لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

بی اعتنائی تهران به خواست شورای امنيت


بی اعتنائی تهران به خواست شورای امنيت
بی اعتنائی تهران به خواست شورای امنيت
<!-- IMAGE -->

آژانس بین المللی انرژی اتمی ، I-A-E-A ، گزارشی منتشر کرده است که در آن گفته می شود ایران قطعنامه شورای امنیت را که می خواهد تمام فعالیت های غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد، رعایت نکرده است.

تام کیسی ، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا، می گوید نگرش و رویکرد دولت ایران به مردم ایران صدمه می زند، آنها را منزوی می کند و موانعی در راه مشارکت در تحولات جهانی به وجود می آورد: **** برای مردم ایران، و نیز برای جامعه بین المللی، به مراتب بهتر خواهد بود که قادر شوند دولت ایران را به مسیر مذاکره با اعضای دائمی شورای امنیت و آلمان سوق دهند. اما، البته، چنین کاری ایحاب می کند که رهبران دولت به الزامات قطعنامه توجه کنند و فعالیت های غنی سازی اورانیوم را متوقف سازند.

گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی حاکی است که ایران نه تنها برنامه غنی سازی اورانیوم را متوقف نساخته بلکه آنرا گسترش داده است. گزارش همچنین روشن می سازد که ایران دیگر الزامات قطعنامه 1737 شورای امنیت سازمان ملل متحد ، از جمله توقف ساختن یک رآکتور آب سنگین و همکاری کامل با I-A-E-A ، را مراعات نکرده است.

تام کیسی، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا، می گوید هیچ کشوری به این که ایران دارای نیروی اتمی غیر نظامی باشد اعتراضی ندارد. اما ، به گفته او ، ایران تمام پیشنهاداتی را که به جامعه بین المللی اطمینان خواهد داد از برنامه اتمی خود به عنوان پوششی برای تواید اسلحه استفاده نمی کند، رد کرده است.

کیسی می گوید با توجه به خودداری ایران از انجام درخواست های شورای امنیت، امریکا به بررسی امکان تدوین قطعنامه دیگری پرداخته است ، و با کشورهای دیگر در باره چگونگی استفاده بهینه از نفوذ خود و برداشتن گام هائی برای تشویق ایرانیان به اجرای تعهداتشان رایزنی می کند.

XS
SM
MD
LG