لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۱

صدای آمريکا شصت و پنج ساله شد


صدای آمريکا امروز، شنبه، شصت و پنجمين سالگرد فعاليت خود را با برنامه ريزيهائی برای گسترش خبررسانی به خاورميانه، کره شمالی و آمريکای لاتين برگزار کرد.

هيات مديره ناظر بر فعاليت های صدای آمريکا، که بودجه آن را دولت آمريکا تامين ميکند، ميگويد در بودجه پيشنهادی سال ۲۰۰۷ قريب هفتصد ميليون دلار را برای خبررسانی و پخش برنامه در بعضی از متلاطم ترين مناطق دنيا اختصاص داده است.

اين طرح ها مستلزم افزايش بودجه در مورد برنامه های تلويزيونی برای ايران، افغانستان و پاکستان است. اين طرح ها همچنين مستلزم گسترش و تعميم برنامه های اسپانيولی زبان برای ونزوئلا و پخش برنامه های راديوئی صدای آمريکا و راديوی آزادی آسيا برای کره شمالی است.

افزايش برنامه ها برای اين مناطق، با برنامه ريزی برای حذف برنامه های چند زبان ديگر ، از جمله حذف برنامه انگليسی زبان موسوم به News Now همراه بوده است. تصميم برای حذف اين برنامه در شرايطی اتخاذ شده است که روسيه و چين، و نيز شبکه تلويزيونی عرب زبان الجزيره برنامه های تلويزيونی خود را به زبان انگليسی اقزايش ميدهند.

صدای آمريکا در سال ۱۹۴۲ در چنين روزی، نخستين برنامه راديوئی خود را از طريق موج کوتاه برای کشورهائی که به اشغال آلمان نازی درآمده بودند، پخش کرد. در آن روز، گوينده اخبار خطاب به شنوندگان گفت، خبرها ممکن است خوب و يا بد باشد. ما حقيقت را به شما خواهيم گفت.

دان آستين رئيس صدای آمريکا ميگويد اين تعهد در شصت و پنج سال گذشته به قوت خود باقی مانده است.

صدای آمريکا اکنون به چهل و پنج زبان برنامه راديوئی، و بيست و پنج زبان برنامه تلويزيونی پخش ميکند.

آقای آستين همچنين گفت که اينترنت در کمک به گردش اطلاعات و اخبار و انتشار برنامه های راديو تلويزيونی صدای آمريکا نقشی مهم بر عهده دارد .

XS
SM
MD
LG