لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۳

زد و خورد بين نيروهای اسرائيلی و فلسطينيان در شرق بيت المقدس


روز جمعه، پس از پايان نماز جماعت در مسجد الاقصی، سربازان اسرائيل در ناحيه "رأس العَمود" در شرق بيت المقدس با فلسطينيان به زدوخورد پرداختند. پليس اسرائيل فلسطينيانی را که ميخواستند به درون مسجد بروند شناسايی ميکرد و صدها فلسطينی که اجازه ورود به مسجد نيافتند در خيابانهای اطراف شهر نماز گزاردند.

درگيريهای اخير بيشتر بخاطر اعتراض فلسطينيان به عملیات حفاری بوده است که در فاصله شصت متری مسجد الاقصی انجام ميگيرد. عمليات ساختمانی در بيت المقدس که ماه پيش آغاز شد، اعتراض مسلمانان جهان عرب را برانگيخته است. اين عمليات در مجتمعی صورت ميگيرد که در نظر مسلمانان و يهوديان مقدس است.

اسرائيل ميگويد حفاری در نزديکي اين مجتمع به منظور حفظ آثار باستانی است که پيش از ساختن يک پياده رو بايد انجام بگيرد اگر چه باستانشاسان ميگويند خطری متوجه مجتمع نخواهد شد، اما مسلمانان از اين امر واهمه دارند که اسرائيل ممکن است طرح تخريب اماکن مقدس مسلمانان را داشته باشد.

از سوی ديگر، روز جمعه نزديک به دوهزار نفر، در امّان پس از نماز جماعت، در اعتراض به اقدام اسرائيل دست به اعتراض زدند. معترضين، که بيشتر آنها اعضای جنبش اخوان المسلمين بودند، با حمل پلاکارد و پرچم مخصوص جنبش، از دولت اردن خواستند سفير خود را از اسرائيل اخراج کند و "سفارت دشمن صهيونيستی" را ببندد.

مسجد الاقصی بخشی از بيت المقدس شرقی است که تا پيش از اشغال آن بوسيله اسرائيل در سال ۱۹۶۷ تحت حاکميت اردن اداره ميشد.

XS
SM
MD
LG