لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۹

تظاهرات مجاهدين سابق در افغانستان برای حمايت از قطعنامه بخشودگی رهبران خود


حاميان جنگ سالاران سابق در افغانستان با برپائی تظاهراتی در کابل از پيشنهاد عفو رهبران خود که به جرائم جنگی متهم شده اند، جانبداری کرده اند.

امروز قريب دو هزار و پانصد نفر که در ميان آنها مقامات بلند پايه دولتی نيز ديده ميشد، در اجتماعی که در استاديوم ورزشی کابل برگزار شد به سخنرانی های رهبران سابق مجاهدين افغان در اين باره گوش دادند. بسياری از تظاهر کنندگان عکس رهبران مجاهدين را حمل ميکردند و در همين حال هزاران مأمور پليس در شهر به گشت زنی پرداختند تا از بروز هرگونه حادثه ای جلوگيری کنند.

هر دو مجلس پارلمان افغانستان قطعنامه ای را تصويب کرده اند که بخشودگی مجاهدين و ديگر افغانهای درگير در جنگ های اخير آن کشور را توصيه ميکند. بعضی از مجاهدين سابق اکنون عضو پارلمان افغانستان هستند.

مجاهدين کسانی هستند که در دوره اشغال افغانستان بوسيله نيروهای شوروی سابق در سالهای ۱۹۸۰ نيروی مقاومت تشکيل دادند و پس از خروج نيروهای شوروی در سالهای ۱۹۹۰ با همديگر به زدوخورد پرداختند.

عبدالرسول سياف، رهبر سابق مجاهدين و عضو کنونی پارلمان افغانستان در اين اجتماع گفت: "هرکس برضد مجاهدين باشد مخالف اسلام است، و بنابراين دشمن ميهن ما، ملت ما و استقلال ما است." پس از آن جوانان در خيابانهای شهر با شعار عليه دشمنان افغانستان و عليه آمريکا دست به راه پيمايی زدند.

در اين تظاهرات محمد قاسم فهيم، وزير دفاع سابق افغانستان و مشاور ارشد حامد کرزی گفت: "ما اقدام پارلمان افغانستان را در تصويب لايحه عفو عمومي جنايات جنگی ميستاييم و همانند همه مصوبات پارلمان ، از اين لايحه تا سرانجام آن پشتيبانی ميکنيم."

اين لايحه بايد به امضای حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان برسد تا قابليت اجرا پيدا کند. آقای کرزی روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت نسبت به امضای مصوبه پارلمان پس از دريافت و مطالعه آن و مشورت با مشاوران خود تصميم خواهد گرفت. اما، گروههای بين المللی مدافع حقوق بشر اين پيشنهاد را محکوم کرده اند.

گروه ديده بان حقوق بشر، مستقر در آمريکا خواستار محاکمه برخی از جنگ سالاران، از قبيل خليلی و دوستوم در دادگاه ويژه بخاطر جنايات جنگی شده است. اين گروه در گزارش خود فهيم، اسماعيل خان و ربانی را در زمره "بدترين عوامل جرم" ناميده است.

XS
SM
MD
LG