لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۵

تحقيق در باره تلفات غير نظاميان در نبرد نيروهای آمريکائی با شورشيان عراقی


ارتش آمريکا در عراق ميگويد در باره گزارش حاکی از بروز تلفات در ميان غير نظاميان در جريان زدوخوردهای شديد پنجشنبه نيروهای ائتلاف و شورشيان در شهر رمادی، که يکی از پايگاههای شورشيان در غرب بغداد است، تحقيق ميکند. يک سخنگوی ارتش آمريکا امروز در بغداد به خبرنگاران گفت تفنگداران دريائی تصور نميکنند به غيرنظاميان تلفاتی وارد شده باشد، با اينحال از آنجا که در اين باره ادعائی وجود دارد، ارتش در باره آن تحقيق ميکند. وی گفت شورشيان در چند ساختمان سنگر گرفته بودند و نيروهای آمريکائی برای نابود کردن ساختمانها ناگزير به استفاده از حملات هوائی شدند. ارتش آمريکا قبلا از کشته شدن دوازده شورشی در جريان اين نبرد شش ساعته خبر داده بود، اما مقامات عراقی ميگويند دست کم بيست و شش نفر کشته شدند که زنان و کودکان نيز جزو آنان بودند.

در همين حال يک سرباز نيروی زمينی آمريکا در ارتباط با تجاوز به يک دختر چهارده ساله عراقی و قتل او و خانواده اش به صد سال حبس محکوم شده است. قاضی يک دادگاه نظامی در آمريکا اين حکم را روز چهارشنبه در مورد سرگروهبان پال کورتز صادر کرد.

يک خبر ديگر حاکی از آن است که رهبران حزب دمکرات آمريکا در سنای اين کشور لايحه ای را تدارک می بينند که اگر ارائه و تصويب شود ، عملا به معنای لغو يک قطعنامه مصوب سال 2002 خواهد بود که مجوّز عمليات نظامی در عراق بوده است. دستياران در سنای تحت کنترل دمکرات ها ميگويند اين لايحه خواستار آن خواهد شد که ماموريت نظامی در عراق به تعليم سربازان و نيروهای پليس عراق، امن کردن مرزهای آن کشور و مبارزه با تروريسم محدود شود.

XS
SM
MD
LG