لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

پرزيدنت بوش: افغانستان از زمان سرنگونی رژيم طالبان پيشرفت چشمگيری داشته است


پرزيدنت بوش: افغانستان از زمان سرنگونی رژيم طالبان پيشرفت چشمگيری داشته است
پرزيدنت بوش: افغانستان از زمان سرنگونی رژيم طالبان پيشرفت چشمگيری داشته است

پرزیدنت بوش می گوید افغانستان از زمان سرنگونی رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱، پیشرفت چشمگیری داشته است:
**** در دوره طالبان، زنان از کار در سازمان های دولتی ممنوع بودند. امروز، در پارلمان افغانستان ۹۱ زن حضور دارند – و پرزیدنت کرزی نخستین زن را به عنوان فرماندار یک ولایت منصوب کرده است.

در زمان طالبان، از سرمایه گذاری آزاد جلوگیری می شد. امروز، اقتصاد افغانستان از زمان آزاد شدن آن، دو برابر شده است. افغانستان هشتصد میلیون دلار سرمایه خارجی را جذب کرده است.

در دوره طالبان، حدود نهصد هزار کودک به مدرسه میرفتند. امروز این رقم از ۵ میلیون نفر بیشتر است – حدود یک میلیون و هشتصد هزار نفر از آنها دختر هستند.

حبیبه سرابی، نخستین فرماندار زن در بامیان، نقش زنان در اقتصاد افغانستان را یاد آور می شود و می گوید: در ولایت ما زنان سرگرم فعالیت های کوچک مولّد در آمد هستند، و همراه با مردان مغازه هائی را در بازارهای عمومی اداره می کنند.

شُکرّیه بَرَک زای، عضو پارلمان افغانستان می گوید: ما به عنوان زن سنت ها را تغییر می دهیم و تابوها و ممنوعیت های گذشته را از میان بر می داریم. او یاد آور می شود در افغانستان که در آن ۶۰ درصد جمعیت زیر خط فقر زندگی می کند، کار وجود ندارد و دستمزدها پائین است، توسعه اقتصادی چالشی عمده است.

پرزیدنت بوش می گوید آمریکا و متحدان آن در ناتو برای کمک به توسعه اقتصادی افغانستان با دولت همکاری می کنند:
**** ناتو بیست و پنج تیم بازسازی در سراسر کشور دارد... آنها به ساختن سیستم های آبیاری، بهبود تولید نیرو، و دسترسی به منابع اعتباری کمک خواهند کرد. نظر این است که تاسیس شرکت، و کار آفرینی تشویق شود. آمریکا و کشورهای دیگر از سال ۲۰۰۱ بیش از شش هزار و چهار صد و سی و هفت کیلومتر جاده در افغانستان ساخته اند.

پرزیدنت بوش می گوید: مامی خواهیم در سال ۲۰۰۷ بیش از یک هزار و ششصد کیلومتر جاده دیگر بسازیم. آقای بوش می گوید تعهد امریکا به افغانستان جدی است:
**** من از کنگره درخواست خواهم کرد برای کمک به بقای این دمکراسی جوان، ۱۱ میلیارد و هشتصد میلیون دلار طی دو سال آینده تصویب کند. دستور داده ام بر شمار نیروهای آمریکا در افغانستان افزوده شود. ما مدت اقامت سه هزار و دویست سربازی را که هم اینک در آن کشور بسر می برند، چهار ماه تمدید کرده ایم ، و بمنظور ادامه این افزایش برای آینده ای قابل پیش بینی، یک نیروی جایگزین را به آنجا اعزام خواهیم کرد.

پرزیدنت بوش می گوید: موفقیت در افغانستان برای امنیت ما مهم است.

XS
SM
MD
LG