لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۳

آژانس بين المللی انرژی اتمی: ايران به قطعنامه شورای امنيت عمل نکرده است


آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران غنی سازی اورانیوم را، آنگونه که شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کرده بود، متوقف نساخته است.

آژانس این موضوع را در گزارشی که امروز به شورای امنیت ارائه داد، و راه را برای وضع تحریم های بیشتر علیه ایران هموار می سازد، عنوان کرده است.

در گزارش گفته می شود ایران دو شبکه دیگر سانتریفیوژهای غنی سازی در تاسیسات زیر زمینی نطنز نصب کرده ، با این حال، گاز اورانیوم به آنها تزریق نکرده است.

روز ۲۳ دسامبر، شورای امنیت ۶۰ روز به ایران مهلت داد به کار غنی سازی اورانیوم پایان دهد.

در واکنش به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت خودداری ایران از انجام درخواست های شورای امنیت، نمایانگر فرصتی از دست رفته برای تهران است.

پیشتر، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا گفت: قدرت های جهانی در وادار ساختن ایران به از سرگیری مذاکره هدفی مشترک دارند. خانم رایس که پس از دیداری با همتایان اروپائی و روسی خود در برلن سخن می گفت، اظهار داشت تمام طرف ها تصمیم دارند از کانالهای موجود و شورای امنیت برای رسیدن به این هدف استفاده کنند.

مقامات ارشد جمهوری اسلامی گفته اند تهران برای مذاکره آماده است، اما از حق خود برای دنبال کردن فناوری اتمی دست بر نخواهد داشت.

در اين ميان، در تهران، دانشجویان در تظاهراتی پشتیبانی خود را از برنامه اتمی ایران ابراز داشتند. آنها در حالی که علیه آمریکا و اسرائیل شعار می دادند، از دولت خواستند برنامه را تغییر ندهد.

XS
SM
MD
LG