لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۳

در يک حمله انتحاری با اتومبيل در شهر نجف دهها تن کشته و زخمی شدند


روز چهارشنبه يک بمبگذار انتحاری با اتومبيل حامل بمب خود به پاسگاه بازرسی نزديک يک بازار در شهر مقدس شيعه نشين نجف حمله برد، و دست کم يازده تن را کشت و دهها تن را زخمی کرد. انفجار در محله شلوغ نجف، واقع در يکصدو شصت کيلومتری بغداد، رخ داد.

نجف مکان مقدسی براي شيعيان است. مرقد حضرت علی در نزديکی گورستان اين شهر بنا شده است و مردم از سراسر عراق برای خاکسپاری مردگان خود به آن روی ميآورند. در نجف، همچنين، آيت الله العظمی علی سيستانی پيشوای شيعيان، و مقتدا صدر، روحانی افراط گرا ساکن هستند. شبه نظاميان وابسته به مقتدا صدر در سال ۲۰۰۴ در يک جنگ شديد با نيروهای آمريکايی درگير شدند.

اين منطقه به شدت زير کنترل پليس و محافظان شيعي است، با اينهمه، نجف و کربلا در گذشته چند بار مورد حمله شورشيان قرار گرفته‌اند، که يکی از آنها حمله انتحاری است که در ماه اوت گذشته نزديک مسجد امام علی صورت گرفت، و به کشته شدن ۳۵ تن و زخمی شدن يکصد تن منجر شد.

در تحولی ديگر، ارتش آمريکا در عراق اعلام کرد نيروهای ائتلاف روز چهارشنبه سلسله حملاتی را در شهرهای رمادی، فلوجه، و بعغوبه به مواضع تروریستها انجام دادند که در نتيجه آن هفت تروريست کشته و سيزده تن دستگير شدند.

XS
SM
MD
LG