لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۳

وزير خارجه ژاپن از دولت ايران مصراً خواستار تعليق برنامه غنی سازی اورانيوم شد


رسانه های ژاپن ميگويند که «تارو آسو» وزير امور خارجه ژاپن از دولت ايران مصراً خواستار تعليق برنامه غنی سازی اورانيوم شده است.

گزارش ها حاکی از آن است که آقای «آسو» اين تقاضا را امروز، دوشنبه، در يک تماس تلفنی ٤٠ دقيقه ای با منوچهر متکی وزير امور خارجه ايران، مطرح کرده است.

گزارش ها ميگويند متکّی با اظهار اين موضوع که ايران ميخواهد منازعه اتمی خود با جامعه بين المللی را از طرق ديپلماتيک حل و فصل کند، به وزير خارجه ژاپن پاسخ داده است.

روز جمعه کابينه ژاپن يک دسته تحريم های عليه ايران را که شورای امنيت سازمان ملل در قطعنامه ای در ماه دسامبر تجويز کرد، مورد تصويب قرار داد. اين تحريم ها ممنوع کردن تجارت موادی را که ميتوانند در برنامه های اتمی و موشکی مورد استفاده قرار گيرند، شامل ميشود.

ژاپن در عين حال انتقال منابع مالی را به ١٠ شرکت و ١٢ شخصيت که مظنون به درگير بودن در برنامه اتمی ايران هستند، ممنوع اعلام کرده است.

«ياسوهيسا شيوزاکی» رئيس هيئت وزرای ژاپن روز جمعه گفت لازم است اقدام قاطعی بر عليه ايران برای جلوگيری از توسعه تکنولوژی هائی که ميتوانند برای توليد سلاح های اتمی بکار روند، انجام شود.

XS
SM
MD
LG