لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۰

آگاهی مقامات امنيتی آمريکا از فعاليتهای القاعده در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان


روزنامه نيويورک تايمز گزارش می دهد مقامات اطلاعاتی آمريکا معتقدند که رهبران ارشد القاعده که در پاکستان عمل می کنند، بار ديگر سلسله فرماندهی شبکه تروريستی خود را در سراسر جهان برقرار کرده اند.

نيويورک تايمز به نقل از برخی از مقامات اطلاعاتی و ضد تروريستی آمريکا که از آن ها نام نبرده است، گزارش می دهد دلايل و مدارک فزاينده ای وجود دارد که نشان می دهد اسامه بن لادن و معاون وی ايمن الظواهری عملياتی را در منطقه کوهستانی وزيرستان شمالی در پاکستان در نزديکی مرز افغانستان راه اندازی کرده اند.

نيويورک تايمز به نقل از چند تحليلگر که از آن ها نام نبرده است، می نويسد گروه های ستيزه جو از فرماندهان خود و همچنين از ايمن الظواهری دستور و رهنمود می گيرند و به نظر می رسد که اسامه بن لادن شخصا کمتر درگيری مستقيمی در اين عمليات دارد.

تا همين اواخر ، ارزيابی های اطلاعاتی آمريکا رهبران ارشد القاعده را جدا و به دور از ستيزه جويان فعال توصيف می کرد و خاطر نشان می ساخت که آن ها فقط می توانند منبع الهام بخش حملات آينده باشند.

يک مقام دولت آمريکا در مصاحبه ای با صدای آمريکا اظهار داشت آمريکا و ساير دولت ها از فعاليت های القاعده در مناطق قبيله ای مرزهای افغانستان و پاکستان آگاهی دارند و چنين فعاليت هائی مايه نگرانی است. اين مقام دولتی افزود هم اکنون کوشش هائی برای متلاشی ساختن اين شبکه تروريستی در دست انجام است و القاعده فاقد يک پناهگاه امن در پاکستان است. مقامات پاکستان نيز می گويند آنچه را که در توان دارند برای به دست آوردن منطقه به کار می برند.

XS
SM
MD
LG