لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۴

دولت سومالی سه ايستگاه راديوئی را از پخش اقدامات دولت ممنوع اعلام کرد


دولت انتقالی سومالی سه ايستگاه راديوئی را در موگاديشو پايتخت اين کشور ممنوع از پخش اقدامات دولتی و عمليات امنيتی اعلام کرد. دولت سومالی اين ممنوعيت را امروز دوشنبه در مورد ايستگاه های راديوئی شابل ، بنادير و هورن افريک اعلام کرد.

هورن افريک يا شاخ آفريقا، يک ايستگاه راديوئی وابسته به صدای آمريکا است و برخی از برنامه های صدای آمريکا را پخش می کند. مقامات دولتی اين ايستگاه ها را متهم ساخته اند که خبرهای مبالغه آميزی را درباره اوضاع امنيتی پايتخت سومالی پخش می کرده اند.

دولت انتقالی سومالی از زمان برکنار ساختن نهضت اسلامی سومالی که به مدت چند ماه زمام امور موگاديشو را در دست داشت، در تلاش برای مهار خشونت های جاری در پايتخت کشور بوده است. در همين حال فدراسيون بين المللی روزنامه نگاران و گزارشگران بدون مرز که دو گروه مدافع رسانه های همگانی هستند، خواستار انجام تحقيقات کاملی درباره قتل علی محمد عمر روزنامه نگار سومالی و کارمند يک ايستگاه راديوئی موسوم به راديو ورسان شده اند.

فدراسيون بين المللی روزنامه نگاران قتل اين روزنامه نگار را "تکان دهنده" ناميده و از دولت سومالی خواسته است موضوع تحويل قاتلان آقای عمر را به دست عدالت، در رأس اولويت های خود قرار دهد.

آقای عمر يک اجرا کننده و متخصص فنی در راديو ورسان در شهر بايدوا در سومالی بود. سازمان های مدافع روزنامه نگاران می گويند روز جمعه هنگامی که آقای عمر در راه عزيمت به خانه خود بود، مورد حمله سه مرد قرار گرفت و مهاجمان او را از ناحيه سر هدف گلوله قرار دادند.

راديو ورسان يک راديو خصوصی و متنفذ در سومالی به شمار می رود و دولت تاکنون چند بار آن را تعطيل کرده است. اين راديو کمتراز دو هفته بود که پخش برنامه های خود را از سر گرفته بود.

XS
SM
MD
LG