لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

خوردن يا نخوردن ماهی بخصوص از نظر رشد مغزی اطفال؟


نتيجه يک تحقيق جديد ميگويد مادرانی که در دوران بارداری غذای دريائی خورده اند به رشد مغزی نوزاد خود کمک کرده اند. اين نتيجه گيری که امروز در LancET ، نشريه سرشناس علمی و پزشکی بريتانيا منتشر شد با يک نتيجه گيری قبلی دولت آمريکا که به زنان باردار هشدار ميدهد در مصرف ماهی امساک کنند، مغايرت دارد.

مقامات آمريکائی دو سال پيش به زنان باردار توصيه کردند برای کاستن از خطر جيوه مصرف غذای دريائی را به کمتر از سيصد و چهل گرم در هفته محدود کنند زيرا تقريبا تمامی ماهی ها در جهان به جيوه آلوده شده اند.

تحقيق جديد که توسط انستيتوی ملی بهداشت وابسته به دولت آمريکا انجام گرفته است نشان ميدهد اگر زنان باردار به توصيه قبلی دولت عمل کنند ممکن است رشد مغزی نوزادان خود را تضعيف کنند.

مقامات بهداری ميگويند غذای دريائی بخشی مهم و حياتی از رژيم غذائی مورد نياز برای رشد مغزی کودکان است. به گفته آنها، ماهی ها حاوی چربی های موسوم به OMEGA-THREE هستند که نقش انها در رشد مغز مهم و اساسی است .

يک پژوهشگر ميگويد چربی های موجود در ماهی می تواند عليه جيوه و در نقش يک عامل حراستی عمل کند. به گفته وی اجتناب از ماهی برای حراست از کودک در مقابل جيوه می تواند نتيجه ای معکوس در پی داشته باشد.

XS
SM
MD
LG