لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۱

نخست وزير اسرائيل در ترکيه در باره  برنامه اتمی ايران  تبادل نظر ميکند


اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل در ترکيه سرگرم مذاکراتی است که گفته ميشود منازعه اسرائيلی – فلسطينی و برنامه اتمی ايران بخشی از آن است.

آقای اولمرت امروز در آنکارا با رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه ملاقات کرد.

آقای اردوغان گفت يک تيم فنی ترکيه از عمليات ساختمانی جنجال برانگيز در نزديکی يک مکان مقدسه مذهبی در بيت المقدس بازديد خواهد کرد. آقای اردوغان اين موضوع را امروز در جريان يک کنفرانس خبری مشترک با حضور اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل در آنکار اعلام کرد.

آقای اولمرت گفت اسرائيل در مورد عمليات ساختمانی در محوطه ای که مسلمانان آن را حرم الشريف ميخوانند، چيزی برای پنهان کردن ندارد. وی از عمليات ساختمانی ترميمی در يک معبر ورودی و خاکبرداريهائی که باستانشناسان در خارج از محوطه انجام ميدهند، عکس هائی ارائه داد.

زدوخورد جمعه گذشته پليس اسرائيلی و نمازگزاران مسلمان با انتقاد شديد ترکيه مواجه شده است.

آقای اولمرت همچنين گفت اسرائيل خواستار صلح با سوريه است مشروط بر اينکه سوريه حمايت از تروريسم را متوقف کند، و به قوانين وضع شده توسط جامعه بين المللی احترام بگذارد.

در اين ميان روزنامه مليت اظهارات آقای اولمرت را نقل کرده است که گفته است تحريم های تنبيهی شديدتر، تهران را مجبور خواهد کرد برنامه اتمی خود را مجددا بررسی کند.

نخست وزير اسرائيل اميدوار است حمايت ترکيه برای ممانعت از دسترسی تهران به تسليحات اتمی را جلب کند.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران خواستار محو اسرائيل از نقشه جهان شده است، و تکذيب ميکند که تهران دنبال تسليحات اتمی است.

منازعه اسرائيلی – فلسطينی و مناسبات اسرائيل با سوريه نيز در دستور مذاکرات نخست وزير اسرائيل با مقامات ترکيه قرار دارد.

انتظار ميرود ترکيه از اسرائيل خواستار گفتگو با دولت جديد وحدت فلسطينی شود.

ترکيه همچنين با سوريه مناسبات خوبی دارد و انتظار ميرود از اسرائيل بخواهد پيشنهادهای جديد سوريه برای مذاکرات صلح را بپذيرد.

XS
SM
MD
LG