لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

هنيّه از نخست وزيری دولت فلسطينی حماس استعفا داد و مامور تشکيل دولت وحدت شد


مقامات فلسطينی ميگويند محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی و رهبر جناح فتح از اسمعيل هنيّه، که از گروه رقيب حماس است ، خواسته است يک دولت وحدت فلسطينی تشکيل بدهد.

درخواست رسمی اين اقدام امروز در مراسمی در نوار غزه انجام گرفت که پيشتر صحنه استعفای آقای هنيّه از مقام نخست وزيری دولت فلسطينی حماس بود. اين اقدام راه را برای تشکيل يک دولت وحدت با مشارکت جناح معتدل فتح و گروه ستيزه گر حماس هموار کرده است .

اختلاف نظر های آخرين لحظه ای دو گروه بر سر دولت وحدت، برنامه استعفا را به خطر انداخته بود .

مراسم امروز معرف آن است که دو طرف اختلافات آخرين لحظه ای را برای اجرای توافق وحدت، که اسناد آن هفته گذشته در مکه به امضاء رسيد، برطرف ساخته اند. تعيين وزير مسئول برای اداره امور وزارتخانه مهم کشورِ، يکی از موارد اختلاف نظر ها بود.

اين تغيير و تحولات در شرايطی رخ ميدهد که بعضی گزارش های خبری حاکی است مقامات آمريکائی به آقای عباس گفته اند واشنگتن دولت وحدت را تحريم خواهد کرد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا امروز در گفتگو با خبرنگاران چنين خبرهائی را ناپخته و فرضی توصيف کرد و گفت هنوز دولت جديد تشکيل نشده است.

آسوشيتدپرس ميگويد ديويد والش مدير کل وزارت امورخارجه آمريکا نخستين مقامی است که آقای عباس را از تصميم آمريکا با خبر ساخت.

آقای عباس امروز در رام الله با سرکنسول آمريکا نيز ملاقات کرده بود، و سرکنسولگری هيچگونه اظهار نظری نکرده است.

گفته ميشود توافق وحدت جوابگوی خواست های آمريکا و اسرائيل از دولت جديد برای به رسميت شناختن اسرائيل و تقبيح و محکوم کردن خشونت نيست.

يک مشاور حماس گفته است دولت جديد اسرائيل را به رسميت نخواهد شناخت.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا قرار است بزودی برای گفتگوهائی سه جانبه با اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل و محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی به خاورميانه برود.

آقای عباس گفته است در گفتگوهای نوزدهم فوريه دورما و افقی سياسی بررسی خواهد شد که سرانجام ايجاد يک کشور فلسطينی را تحقق می بخشد.

XS
SM
MD
LG