لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۵

بوش: در پنج سال گذشته پيشرفتهای زيادی در افغانستان داشته ايم


پرزيدنت بوش امروز پنجشنبه طی سخنانی در مؤسسه انترپرايز گفت که اگر چه دولت او با کنگره اختلاف نظر دارد اما در يک نقطه نظر مشترک هستند و آن مبارزه با تروريسم است. و در مبارزه با تروريسم، کشورهای ديگر مانند فيليپين و تونس و اسپانيا، دانمارک، اردن، ترکيه و مصر سهيم هستند.

پرزيدنت گفت يکی از جبهه های نبرد عراق است. به همين دليل برای نبرد با تروريسم در آن کشور استراتژی جديد وضع کرده است که بر اساس آن نيروهای بيشتری به آنجا خواهد فرستاد. پرزيدنت گفت اگر ما عراق را رها کنيم خلائی ايجاد خواهد شد که تروريستها آن را پر خواهند کرد. اگر ما عراق را ترک کنيم تروريستها ما را تا کشور خودمان تعقيب خواهند کرد. بنا براين همه ما، چه دمکرات چه جمهوريخواه در قبال ملت خود مسؤليت داريم.

پرزيدنت سپس به مسأله افغانستان پرداخت و گفت بعد از يازدهم سپتامبر ما درس گرفتيم که به تروريستها اجازه ندهيم در آنجا مأوا و نهانگاه داشته باشند. وی گفت در پنج سال گذشته ما به پيشرفتهاي زيادی نائل آمده ايم اکنون افغانستان پنج ميليون دانش آموز دارد، مجلسي دارد که ۹۱ نماينده آن زن هستند. مردم به مراقبتهاي پزشکی دسترسی دارند، پناهندگان به وطنشان باز گشته اند، آزادی بيان در آنجا هست. تنها در سال گذشته ۴۰۰۰ ميل راه ساخته شده است.

اما طالبان خود را برای حمله جديد آماده ميکنند. برفها که آب شود و بهار برسد آنها تعرض خود را آغاز خواهند کرد و بنا براين ناتو خود را برای مقابله آماده ميکند.

آمريکا در افغانستان پنج هدف را دنبال کرده است: 1- آموزش نيروهاي امنيتی 2- تقويت ارتش افغانستان و افزايش تعداد سربازان و افسران 3- تقويت و گسترش شبکه اطلاعاتی 4- تقويت نيروهای ناتو 5- گسترش اقتصاد روستاها بطوريکه روستائيان دست از کشت خشخاش بردارند و محصول جانشين بکارند. اما در عين حال ما به افغانستان کمک ميکنيم تا ضمن اصلاح سيستم قضايي خود با فساد نيز مبارزه کند، و حکومت قانون را برقرار سازد

XS
SM
MD
LG