لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۷

بوش می گويد اطمينان دارد نيروی قدس ايران برای شورشيان در عراق اسلحه تهيه کرده است


پرزيدنت بوش ضمن دفاع از تصميم خود در مورد اعزام هزاران سرباز ديگر به عراق می‌گويد عقب‌نشينی از آن کشور عواقبی وخيم برای مردم آمريکا در بر خواهد داشت.

پرزيدنت بوش از تماس تلفنی امروز خود با ژنرال ديويد پترائوس فرمانده جديد نيروهای آمريکائی در عراق خبر داد و گفت برنامه جديد امنيتی عراق در حال شکل گرفتن است. نخستين کنفرانس خبری پرزيدنت بوش امروز در شرايطی برگزار شد که مجلس نمايندگان آمريکا سرگرم بحث و گفتگو در باره قطعنامه ای عليه فرستادن سربازان جديد آمريکائی به عراق است.

پرزيدنت بوش گفت توافقی که از مذاکرات شش جانبه در پکن، با هدف پايان بخشيدن به برنامه اتمی کره شمالی حاصل شد، گامی مهم در جهتی درست بوده است. پرزيدنت بوش در عين حال گفت اقدامات بسيار ديگری نيز ضروری است که بايد دنبال شود.

پرزيدنت بوش گفت اين توافق بدان جهت استثنائی است که تمامی همسايگان کره‌شمالی، بعلاوه آمريکا را گردهم جمع ميکند. پرزيدنت بوش گفت پيشرفت هائی حاصل شده است، و توافق را، نخستين گام خوب توصيف کرد.

پرزيدنت بوش گفت وی قويأ با جان بولتون سفير سابق آمريکا در سازمان ملل متحد که توافق در مورد برنامه اتمی کره شمالی را نوميد‌کننده توصيف کرده است، مخالف است. پرزيدنت بوش گفت وی با متقاعد ساختن ديگر کشورهای درگير، به اين مذاکرات تحرکی جديد بخشيد. آقای بولتون روز سه شنبه ضمن انتقادی شديد هشدار داد که اعتماد کردن به پيونگ‌يانگ در وفادار بودن به قول هايش، عملی دور از واقع است . پرزيدنت بوش گفت اکنون اين با کره‌شمالی است که به وعده هايش عمل کند و خود را نشان دهد.

پرزيدنت بوش گفت وی اطمينان دارد که ايران برای شورشيان در عراق تسليحات و مواد منفجره تأمين ميکند .

پرزيدنت بوش گفت آمريکا ميداند که نيروی قدس سپاه پاسداران در ايران مواد منفجره مخصوص برای ستيزه گران در عراق تأمين کرده و نيروی قدس بخشی از دولت ايران است. با اينحال پرزيدنت بوش گفت نميدانم آيا مقامات ارشد دولت ايران دستور فرستادن مواد منفجره را داده‌اند يا نه.

اوايل هفته، ژنرال پيتر پيس رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا به صدای آمريکا گفته بود که وی مدرکی ندارد که ثابت کند دولت ايران در فرستادن تسليحات کشف شده در عراق درگير بوده است. سخنگويان ارتش آمريکا در عراق گفته بودند دولت ايران درگير بوده است.

پرزيدنت بوش گفت گرچه وی نميداند که آيا مقامات ايرانی درگير بوده اند يا نه، اما سعی خواهد کرد اين اطمينان حاصل شود که نيروهای آمريکائی بتوانند از خود در عراق حراست کنند. او گفت ميداند که تسليحات کشف شده در عراق از ايران آمده است، و اين تسليحات در آنجا وجود دارد و به نيروهای آمريکائی لطمه وارد ميکند. پرزيدنت بوش همچنين گفت که وی برای مقابله با ايران، بخصوص در مورد برنامه اتمی اش، استراتژی جامعی دارد .

پرزيدنت بوش گفت نميتوان اجازه داد ايران تسليحات اتمی داشته باشد زيرا چنين اقدامی برای صلح بين‌المللی عواقبی بسيار خطرناک خواهد داشت.

پرزيدنت بوش گفت پيام وی به مردم ايران آن است که دولت آنها تصميماتی اتخاذ ميکند که آن کشور را از بقيه جهان جدا و منزوی ميکند.

ايران اتهامات عنوان شده توسط آمريکا در مورد اقدام برای توليد بمب اتمی را تکذيب ميکند، اما از معلق ساختن غنی سازی اورانيوم نيز که می تواند در توليد بمب اتمی مورد استفاده قرار گيرد امتناع ورزيده است.

فيليپ دوست بلازی وزير امور خارجه فرانسه امروز در پاريس تاکيد کرد که فرانسه از يک راه حل ديپلماتيک برای پايان بخشيدن به بحران ناشی از برنامه اتمی ايران جانبداری ميکند.

XS
SM
MD
LG