لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۷

حاميان دولت لبنان در يادبود حريری تظاهرات کردند و خواستار محاکمه قاتلان او شدند


دهها هزار نفر از حاميان دولت لبنان امروز در مرکز شهر بيروت در تظاهراتی عظيم به مناسبت دومين سالگرد ترور رفيق حريری نخست وزير فقيد لبنان شرکت کردند.

تظاهرکنندگان رأس ساعت ۱۲ و ۵۵ دقيقه ظهر روز چهارشنبه به وقت محلی که زنگ يکی از کليساها به صدا درآمد و بانگ الله اکبر از مناره يکی از مساجد به هوا خاست، سکوت کردند. اين درست همان لحظه ای بود که دوسال پيش طی آن آقای حريری درجريان انفجارمهيبی جان خود را ازدست داد.

جمعيت از چند ساعت پيش از برگزاری تظاهرات، روانه ميدان شهدا شده بود که در نزديکی آرامگاه نخست وزير فقيد است. تظاهرکنندگان پرچم تکان ميداند و بادکنک های رنگی به آسمان فرستادند، و سخنرانان، در جايگاه پوشيده از شيشه ضد گلوله خواستار تائيد يک ديوان بين المللی برای محاکمه قاتلين آقای حريری شدند.

ترور چهاردهم فوريه سال گذشته آقای حريری، بيشتر به سوريه نسبت داده ميشود اما دمشق اين اتهام را تکذيب کرده است.

مقامات لبنانی برای جلوگيری از بروز خشونت های احتمالی ميان موافقان و مخالفان دولت ، صدها سرباز و پليس در ميدان مستقر کرده بودند.

اين تظاهرات در شرايطی انجام گرفت که تظاهرکنندگان ضد دولت به رهبری گروه ستيزه گر شيعه حزب الله از دسامبر گذشته برای سرنگون ساختن دولت طرفدار غرب فئواد سينيورا در خيابانهای اطراف چادر زده اند و در چادرها بسر می برند.

در همين حال ديروز در دو انفجاری که در اتوبوس های بين شهری در يک شهرک مسيحيی نشين در شمال شرقی بيروت رخ داد، دست کم سه نفر کشته و بيست نفر مجروح شدند.

پرزيدنت بوش طی بيانيه ای حمايت آمريکا را از يک " لبنان آزاد ودمکراتيک" و تشکيل دادگاه ويژه ای برای محاکمه مسئولان ترورآقای حريری بارديگرمورد تاکيد قرارداد.

XS
SM
MD
LG