لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۲

حملات جديد خمپاره ای در موگاديشو پايتخت سومالی دو کشته بجای گذاشت


در جريان سلسله جديدی ازحملات خمپاره ای و راکتی در موگاديشو پايتخت سومالی، دست کم دو نفر جان خود را از دست دادند و چند نفر مجروح شدند.

شاهدان عينی می گويند به دنبال اصابت يک گلوله خمپاره به خانه ای در بخش شمالی موگاديشو و تخريب خانه، مردی و پسر وی در نخستين ساعت های بامداد امروز دوشنبه کشته شدند. مردان مسلح ناشناس، کاخ رياست جمهوری، يک پاسگاه پليس و يک ايستگاه راديو را نيز با شليک خمپاره مورد حمله قرار دادند. شاهدان می افزايند؛ نيروهای دولتی و پليس به مدت چند ساعت به مبادله آتش و شليک توپ با مردان مسلح پرداختند.

هنوز روشن نشده است که چه کسی حملات امروز را سازمان داده بود. مقامات دولت انتقالی سومالی، بقايای اعضای نهضت اسلامی سومالی را که در اواخر سال گذشته از قدرت در پايتخت برکنار شدند، مسئول می دانند. رهبران اسلامی عهد کرده اند که به جنگ با نيروهای دولتی و نيروهای اتيوپی که به تهاجم دولت سومالی عليه اسلامگرايان کمک کردند، ادامه دهند.

در همين حال وقوع انفجاری در بندر کيسمايو در جنوب سومالی در روز يکشنبه، چهار نفر را ازپای درآورد و دست کم ۲۰ نفر را مجروح ساخت.

ديپلمات های خارجی خواستار اعزام يک نيروی حافظ صلح وابسته به اتحاديه آفريقا به منظور تثبيت اوضاع سومالی شده اند. اما اتحاديه آفريقا تاکنون فقط توانسته است حدود نيمی از نيروی هشت هزار نفری مورد تقاضا را جمع آوری کند.

XS
SM
MD
LG