لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۰

اتحاديه های کارگری گينه در يک اعتصاب سراسری خواستار استعفای رئيس جمهوری شدند


در حالی که اتحاديه های کارگری گينه اعتصاب عمومی و سراسری خود را از سر گرفته اند و خواستار استعفای رئيس جمهوری گينه هستند، سه نفر در جريان ناآرامی های امروز اين کشور جان خود را از دست دادند.

در همان حال که جوانان مسلح به چماق و انواع ديگری از اسلحه با نيروهای امنيتی درگير بودند، گزارش می رسد که صدای تيراندازی در اطراف کوناکری پايتخت گينه شنيده می شد. شاهدان عينی گزارش می دهند که تيراندازی شديدی در يک پايگاه نظامی که قرارگاه يک واحد زبده ارتش دولتی گينه به شمارمی رود، جريان داشته است.

به دنبال اقدام لانسانا کونته رئيس جمهوری گينه در مورد انتصاب يکی از نزديکترين متحدان خود، يوجين کامارا، به مقام نخست وزيری، دست کم ۱۷ نفر در جريان تظاهرات اعتراض آميز روز شنبه کشته شدند.

اتحاديه های کارگری خواستار آن شده بودند که سياستمدار مستقلی به مقام نخست وزيری منصوب شود. اتحاديه های کارگری گينه ماه گذشته اعتصاب خود را در اعتراض به گسترش فقر و ادامه رياست جمهوری آقای کونته که فردی بيمار است، آغاز کردند. در جريان زد وخوردهای ميان پليس و تظاهرکنندگان در مدت اعتصاب دوره اول، دست کم ۵۹ نفر جان خود را از دست دادند.

يکی از رهبران اتحاديه های کارگری گينه می گويد اتحاديه ها مخالف عمليات تخريب و ويرانگری هستند که سراسر گينه را فرا گرفته است. از سرگيری اعتصاب عمومی، بار ديگر صنعت عمده بوکسيت را در گينه به خطر انداخته است. گينه يکی از مهمترين توليدکنندگان سنگ معدن به شمار می رود که برای توليد آلومينيوم به کار می رود.

آقای کونته علی رغم وخامت وضعيت جسمانی خود و ادعاهای مربوط به فساد، ۲۲ سال است که رياست جمهوری گينه را در دست دارد. تازه ترين موج اعتصابات گينه پس از آن آغاز شد که آقای کونته به طور دلبخواهی دو تن از متحدان نزديک خود را که در ارتباط با تحقيقات مربوط به فساد به زندان افتاده بودند، آزاد ساخت.

XS
SM
MD
LG