لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

لايحه مخالفت با اعزام نيروهای بيشتر به عراق در مجلس نمايندگان آمريکا ارائه شد


رهبران دمکرات در مجلس نمايندگان آمريکا لايحه ای را در مخالفت با طرح پرزيدنت بوش در مورد اعزام نيروهای بيشتری به عراق ارائه کرده‌اند. انتظار می رود که مباحثات مجلس نمايندگان برای تصويب اين لايحه، در تمام هفته جاری ادامه داشته باشد و لايحه روز جمعه به رای گذارده شود.

به هر يک از ۴۳۵ عضو مجلس نمايندگان آمريکا پنج دقيقه اجازه سخنرانی داده خواهد شد تا نظرات خود را تشريح کند. لايحه که اجرای آن جنبه الزامی ندارد، با طرح پرزيدنت بوش در مورد اعزام بيش از ۲۱ هزار سرباز جديد به عراق مخالفت کرده است. لايحه درعين حال حمايت خود را از نيروهای آمريکا که هم اکنون در عراق خدمت می کنند، مورد تاکيد قرار داده است.

جمهوری خواهان کنگره هفته گذشته موفق شدند از تصويب لايحه مشابهی در مجلس سنای آمريکا ممانعت به عمل آورند. اما انتظارمی رود که اين لايحه به آسانی در مجلس نمايندگان به تصويب برسد و حتی شماری از جمهوری خواهان نيز در اعطای رای مثبت به لايحه، به دمکرات ها ملحق شوند.

از زمانی که دمکرات ها به دنبال انتخابات ماه نوامبر گذشته کنترل هر دو مجلس سنا و نمايندگان آمريکا را در دست گرفتند، اين نخستين مباحثات کنگره در باره جنگ در عراق است. نارضايتی عمومی از جنگ در عراق، يکی از عوامل عمده پيروزی دمکرات ها در انتخابات اخير مياندوره ای بود.

برخی از دمکرات ها می گويند تصويب اين لايحه غير الزامی، تنها نخستين گام به شمار می رود و کنگره در پی آن تصويب لايحه سختگيرانه‌تری را در اين زمينه مورد توجه قرار خواهد داد.

جان مرتا عضو دمکرات مجلس نمايندگان از ايالت پنسيلوانيا ابراز اميدواری کرد که تبصره ای به بودجه پيشنهادی پرزيدنت بوش در مورد عمليات نظامی اضافه شود که به وزارت دفاع آمريکا اجازه ندهد نيروهای بيشتری را به عراق اعزام دارد، مگر آن که نيروها آموزش کافی ديده باشند و تجهيزات کافی نيز در اختيار داشته باشند. آقای مرتا می گويد براين باور است که ارتش احتمالا فاقد واحدهائی است که اين معيارها در مورد آنان تطبيق کند.

XS
SM
MD
LG