لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

تطاهرات و عمليات ساختمانی ترميمی در معبر مسجد الاقصی از سر گرفته شد


گزارشها از درگيری تظاهرکنندگان فلسطينی با پليس اسرائيل در پی ازسرگيری عمليات ساختمانی ترميمی در نزديکی يکی از اماکن مقدسه مسلمانان در بيت المقدس حکايت دارد.

امروز چند نفر از معترضين در سومين روز متوالی تظاهرات عليه عمليات ساختمانی اسرائيل در يک معبر ورودی به مسجد الاقصی، که سومين مکان مقدسه مسلمانان است، دستگير شدند.

کارگران ساختمانی با محافظت شديد پليس ، امروز ، پس از وقفه ای بمناسبت تعطيل مذهبی يهوديان در روز شنبه، مجددا به محل ترميم معبر بازگشتند.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل امروز به کابينه آن کشور گفت عمليات ترميمی ادامه خواهد يافت زيرا معبر وضعيت خطرناکی دارد.

اين معبر راه ورودی به محوطه ای است که مسلمانان آن را حرم الشريف ميخوانند و يهوديان از آن به عنوان زيارتگاه صعود ياد ميکنند زيرا جايگاه يک معبد باستانی يهوديان است.

در همين حال محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی امروز به خبرنگاران گفت وضعيت نهائی ايجاد يک کشور فلسطينی در مذاکرات سه جانبه ای که قرار است در اين ماه با شرکت او، آقای اولمرت، و کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا برگزار شود ، مطرح خواهد شد.

آقای عباس که در قاهره و پس از ملاقات با حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر با خبرنگاران صحبت ميکرد گفت مذاکرات سه جانبه با وضعيت مرزهای کشور فلسطينی، وضعيت يهودی نشين ها در کرانه غربی اشغالی، و جدول های زمانی سروکار خواهد داشت.

مذاکرات صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان شش سال پيش متوقف شد.

اتحاديه عرب روز شنبه از سازمان ملل متحد خواست جلوی عمليات ساختمانی ترميمی اسرائيل در نزديکی مسجد الاقصی را را بگيرد و افزود که ادامه آن می تواند تلاش های احيای روند صلح را مختل کند.

رهبران مسلمانان در سراسر جهان ميگويند اين عمليات ساختمانی زيربنای مسجد الاقصی را به خطر می اندازد.

يک سخنگوی پليس اسرائيل گفت نيروی تقويتی دو هزار نفری پليس برای نظارت بر نظم و آرامش در شرق بيت المقدس باقی خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG