لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۰

والی ولايت هلمند از ورود هفتصد تفنگچی خارجی برای کمک به طالبان خبر داده است


والی ولايت هلمند در جنوب افغانستان ميگويد قريب هفتصد تفنگچی خارجی برای کمک به تفنگچی های شورشی طالبان وارد منطقه شده اند.

اسدالله وفا گفت اکثر اين تفنگچيان از پاکستان، چچن و ازبکستان هستند. والی هلمند گفت تفنگچيان خارجی در چند نقطه اين ولايت از جمله در موسی قلعه مستقر شده اند که ده روز پيش به دست طالبان افتاد. وی همچنين گفت قريب هزار و پانصد نفر از سکنه موسی قلعه از بيم ازسرگيری جنک ميان طالبان و ناتو از آن شهر فرار کرده اند.

اما سخنگويان نيروهای ائتلاف تحت رهبری ناتو در افغانستان آمار و ارقامی را که توسط آقای وفا اعلام شده است، تأييد نکرده اند.

از سوی ديگر، ارتش آمريکا در افغانستان روز يکشنبه خبر درگذشت يک سرباز آمريکايی را اعلام کرد که در جريان يک تيراندازی در ولايت بلخ در شمال کشور مجروح گشته بود.

جزئيات مربوط به اين خبر هنوز مشخص نشده است، اما تحقيقات پيرامون مرگ اين سرباز آمريکايی در دست جريان است.

شورشيان طالبان روز اول فوريه با حمله به موسی قلعه بر پليس محلی غلبه کردند و رهبران طوايف را برای مدتی به گروگان گرفتند. نيروهای ناتو اين حمله را با بمبارانی هوائی پاسخ دادند که به کشته شدن ملاغفور يکی از فرماندهان طالبان منجر شد.

هواپيماهای ناتو با ريختن اعلاميه روی موسی قلعه به طالبان هشدار داده اند اگر شهر را ترک نکنند به زور مجبور به اين کار خواهند شد.

XS
SM
MD
LG